Kyjev chce volnou cestu pro civilisty z východu. Snad to není lest, doufá Lavrov

Civilisté z jihovýchodu Ukrajiny by měli mít šanci odejít z míst, která kontrolují separatisté. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil otevřít takzvané humanitární koridory a připravit podmínky pro příjem uprchlíků. Rusko toto rozhodnutí uvítalo, ovšem s tím, že dojde k zastavení bojů, nikoli že to ukrajinské armádě usnadní postup proti ozbrojencům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petro Porošenko by po složení prezidentského slibu měl představit svůj mírový plán | Zdroj: Reuters

Boje na východě Ukrajiny zatím neutichají. Jen za poslední den přibylo nejméně čtyřicet nových obětí, které si vyžádal útok separatistů na letiště v Kramatorsku.

Asi nejhorší je z humanitárního hlediska situace ve Slavjansku. „Ve městě nefunguje prakticky nic, voda, elektřina ani státní správa, dochází jídlo i pohonné hmoty, lidé tráví většinu času v protileteckých krytech, a i proto prezident Petro Porošenko nařídil armádě, aby vytvořila humanitární koridory, kterými by z obklíčených měst pod kontrolou separatistů mohli odejít civilisté,“ popsal z východu Ukrajiny zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na východě Ukrajiny sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Ukrajinská vláda by podle prezidentského dekretu měla ve spolupráci se zástupci místních samospráv vytvořit předpoklady pro přepravu lidí a pro zajištění lékařské péče a stravování.

Kam přesně by se měli uprchlíci přesunout a kdo přesně by se o ně měl postarat, však není zcela jasné. Péče o uprchlíky by navíc stála spoustu peněz, které se budou těžko hledat.

Uprchlíci na Ukrajině se zatím počítají na stovky až tisíce, a už teď péče o ně vázne. „Problémy způsobují uprchlíci už dnes třeba v Kyjevě, kde školy a školky ani přes výzvy nového starosty Vitalije Klička nechtějí přijímat jejich děti kvůli nedostatku místa ve třídách,“ přiblížil Bouda.

Separatisté ovládli jeden z rusko-ukrajinských hraničních přechodů

Číst článek

Civilistů na území pod kontrolou separatistů žijí statisíce, to by znamenalo násobně větší potíže.

Otázka ovšem je, zda je budou chtít pustit separatisté, kterým – opevněným v obydlených částech měst – sloužili civilisté jako živé štíty, i zda sami budou chtít ze svých domovů odejít. „Osobně si myslím, že kdo mohl, tak už místa bojů opustil a uchýlil se k příbuzným nebo známým někde jinde na Ukrajině,“ poznamenal Bouda.

Záměr vytvořit prostor pro odchod civilistů už ocenilo Rusko. „Když je řeč o humanitárních potřebách lidí, vše ostatní musí jít stranou,“ vzkázal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj Ruska k dění na Ukrajině přiblížil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Zároveň uvedl, že doufá, že se ze strany Ukrajinců nejedná o válečnou lest, která by uvolnila ruce ukrajinským silám. „Předpokládám, že bude následovat úplné zastavení palby, nejen na úrovni hlasitých deklarací, ale reálně,“ řekl Lavrov.

Ten také apeloval na obě znesvářené strany, aby uzavřely příměří a zasedly k rozhovorům o budoucnosti země.

Lavrov dnes jednal v Petrohradě s ministry zahraničí Německa a Polska. Při ní si mimo jiné od šéfa polské diplomacie Radoslaw Sikorski vyslechl, že vstup Ukrajiny do NATO není na pořadu dne.

Ministři zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier (vlevo), Ruska Sergej Lavrov (uprostřed) a Polska Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters

S Ruskem souvisí ještě jedna důležitá zpráva. Jeden z hraničních přechodů v Luhanské oblasti totiž získali pod kontrolu separatisté. Podle svědků ho prý okamžitě využilo mnoho lidí i automobilů.

„Vytvořením koridoru do Ruska si separatisté zajistili přísun posil i zásob a snižuje se tak šance na rychlé ukončení konfliktu,“ poznamenal zpravodaj Ondřej Bouda.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Ondřej Bouda, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme