Poslanci v prvním čtení schválili zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku

Krabička cigaret by mohla zdražit až o čtyři koruny. Sněmovna podpořila v prvním čtení vládní návrh na zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. Návrh teď putuje do výborů a poslanci ho budou schvalovat na některé z příštích schůzí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Koalice chtěla normu schválit ve zrychleném režimu jako celek už dnes, opoziční strany to ale vetovaly. Podle ODS neodpovídá očekávané zvýšení výnosů daně zkušenosti ani realitě.

Nelíbí se jí ani navrhované tříměsíční přechodné období pro doprodej starých cigaret. Pokud je obchodníci nestačí v daném období prodat, mají být tyto cigarety považovány za neznačené, což prý může poškodit desetitisíce drobných prodejců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledovala reportérka Věra Masopustová

„Dneska když on si nakoupí cigarety pro prodej, tak v tom okamžiku vlastně kupuje kolky a zaplatí spotřební daň. Je to navrženo tak, že pokud to neprodá, tak to propadá. A myslíme si, že je to velmi problematické a že předzásobení bychom měli řešit na úrovni distributorů, ne konečných prodejců,“ kritizoval návrh šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Stát by měl na vyšší spotřební dani ročně vydělat bezmála tři miliardy korun. Bude ale záležet na tom, jak se lidé cigaretami předzásobí.

Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny

Zvýšení spotřební daně si vyžádala směrnice Evropské unie, podle které se má od příštího roku platit spotřební daň 90 eur na tisíc kusů cigaret. Slabší koruna by bez zvýšení daně při přepočtu způsobila, že České by svůj závazek nedodrželo a státu by hrozily sankce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je třeba novelu přijmout, vysvětloval ve Stalo se dnes Radiožurnálu předseda rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD

Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO musí Česko schválit novelu do 30. září, jinak se spotřební daň bude počítat podle ještě slabšího kurzu koruny vůči euru.

„Pokud by zákon nenabyl platnosti do 30. září 2014, musely by být navrženy nové vyšší sazby spotřební daně, vycházející ze směnného kurzu platného první pracovní den měsíce října 2014. Tento kurz bude z největší pravděpodobností stále významně poznamenán intervencí České národní banky. Nové vyšší sazby by měly dopad na tuzemský trh. Proti současným cenám cigaret by se cena krabičky zvýšila o šest až sedm korun,“ upozornil Babiš.

Spotřební daň na tabákové výrobky se přitom již od letošního ledna zvýšila novelou schválenou v roce 2012. Podle vlády lze předpokládat, že k dalšímu zvýšení daně bude možné přistoupit pro rok 2016.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme