Dluhy domácností vzrostly. Lidé využívají nízkých úrokových sazeb hypoték a levnějších nemovitostí
Zadluženost domácností i podniků podle pravidelného přehledu, který vydává Česká národní banka, stále stoupá. Odborníci to hodnotí vesměs kladně, pokud lidé investují například do bydlení.
Dluhy českých domácností u bank se v dubnu zvýšily téměř o dvě a půl miliardy korun. Je to o 45 miliard více než ve stejném období před rokem. Celkem dluží domácnosti zhruba jednen a čtvrt bilionu korun.
Podniky dluží bankám přes 994 miliardy korun, což je meziročně více o 25 miliard korun.
Často se mluví o nebezpečí dluhové pasti, do které se lidé mohou dostat. To je případ lidí, kteří peníze projí nebo si půjčí na dovolenou. Ale pokud jde například o investici do bydlení, vnímá se to jako zdravé zadlužení.
Záleží ale na tom, jestli si to dlužník dobře spočítá a půjčí si jen takový obnos, který bude moci bez problémů dlouhodobě splácet. A to i v případě, že onemocní nebo přijde o zaměstnání. Pokud si odpovědně uvědomí své možnosti a bude z nich reálně vycházet, dluh ho neohrozí.
Úrokové sazby hypoték jsou poslední dobou hodně nízké. I to může být jeden z důvodů, proč se domácnosti více zadlužují. Hypotéky se totiž podílí na zadlužení domácností největší měrou. Jsou na historických minimech zejména díky nízkým úrokovým sazbám, které drží centrální banka. A lidé toho zjevně využívají.
Kupují se nemovitosti
K tomu ještě poslední dobou klesají ceny nemovitostí. A to motivuje k dalšímu zadlužování domácností. Jde přitom o relativně bezpečné zadlužení, protože oproti předchozím letům banky zpřísnily nároky na své potenciální dlužníky a zároveň i domácnosti jsou poučenější a důležitá rozhodnutí, jako je koupě domu nebo bytu, pečlivě zvažují.
Za rostoucími dluhy podniků zase stojí potvrzení postupného oživení české ekonomiky. Podniky více investují, rozšiřují výrobu a berou si na to provozní úvěry.
Podle nedávného průzkumu společnosti PwC plánují šéfové nejvýznamnějších firem působících na českém trhu financovat svůj růst pomocí bankovního úvěru. V případě firem v rukou českých podnikatelů jsou to dokonce čtyři pětiny.