Lidé v Kladně si stěžují na ubytovny a jejich nájemníky. Sepsali petici
Obyvatelé Kladna sepsali petici, ve které si stěžují na současný stav kolem ubytoven ve městě a na chování takzvaně nepřizpůsobivých občanů. Ti prý okolo ubytoven dělají hluk a nepořádek, napadají děti, a prý dokonce i seniory. Petici bude projednávat příští kladenské zastupitelstvo.
Iniciátorka petice Marcela Sevidová se rozhodla obrátit na město ve chvíli, kdy jejího třináctiletého syna fyzicky napadla skupina romských dětí. Bylo to na hřišti poblíž supermarketu.
„Je to paradox, protože si hráli s romským klukem. Byli jsme rádi. Ten mu řekl, jestli mu půjčí baseballovou pálku, syn řekl, že jo. Kluk ji prostě vzal a utekl s ní. Podruhé ho partička na kole obstoupila, co prý má v kapsách. Šikana. Když se rozbrečel, tak utekli.“
„A teď potřetí ji přišlo osm, začali se do syna navážet a pak přišel jeden starší, tuším 16letý, a ten ho zbil pěstí do hlavy, do břicha, že syn skončil v nemocnici,“ popisuje Marcela Sevidová.
Celou záležitost začala šetřit policie. Šestnáctiletý chlapec se nakonec k napadení přiznal. Sehnat vyjádření útočníka, potažmo jeho příbuzných, není jednoduché. Český rozhlas se proto obrátil na organizaci Člověk v tísni, která do ubytoven vysílá své pracovníky, aby zjistil, co na celou situaci říká.
Problém ubytoven
Předtím je potřeba uvést, že na ubytovnách, a to platí i pro jiná města v celé republice, bydlí často velké množství lidí bez práce. Logicky je tak v okolí vyšší kriminalita, nájemníci se často zdržují venku, protože v jednom pokoji bydlí třeba i šest lidí.
Soukromí majitelé ubytoven zneužívají špatného postavení lidí, kteří si nedokážou najít běžné bydlení, a za ubytování vybírají i mnohatisícové částky. Člověk v tísni se proto konkrétně v Kladně snaží lidem na ubytovnách najít bydlení jinde a taky jim třeba pomoci komunikovat s úřady.
„Ve chvíli, kdy zrušíme ubytovny, lidi nebudou mít kam jít. My se 70 procenty našich klientů řešíme otázku bydlení. Co našim klientům na bydlení na ubytovnách především vadí - je tam hluk, jsou tam lidi, kteří užívají návykové látky, jsou tam nesmyslné pokuty, všechno je tam hrozně drahé.“
„Takže je to denní a denní chleba, kdy obvoláváme inzeráty a snažíme se prostě pomoci těm lidem sehnat komerční bydlení. Protože město žádnou koncepci sociálních bytů v tuto chvíli nemá,“ říká pracovnice Člověka v tísni Karolína Fojtová.
‘Sociální bydlení ať řeší stát‘
Na situaci se zaměřilo i samotné město, které jinak na soukromé majitele nemá velkou páku. Například do ubytoven posílá kontroly hasičů, policistů nebo stavebních úřadů.
V Kladně je dohromady 47 ubytoven, některé z nich ale nejsou vůbec zkolaudované jako prostory pro bydlení. Kladno teď vydalo stavební uzávěru, podle které už další ubytovny ve městě vznikat nesmějí.
Jak ale zmínila Karolína Fojtová, město nechystá žádné formy sociálního bydlení. Vedení Kladna totiž dlouhodobě propaguje myšlenku, že by celou situaci měl řešit stát, a to například tak, že nabídne majitelům lepší podmínky pro pronájem běžných bytů, aby měli motivaci v nich lidi s nízkými příjmy ubytovávat.