V Českých Budějovicích můžou lidé diskutovat na lavičce Václava Havla

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé ji najdou v kampusu Jihočeské univerzity, kde byla dnes slavnostně odhalena. Havlova lavička má sloužit k setkávání a dialogu občanů stejně jako ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně nebo v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavička Václava Havla v Českých Budějovicích | Zdroj: ČTK

„To si vymyslel náš velvyslanec ve Washingtonu Gandalovič a já jsem to interpretoval tak, že Václav Havel byl milovník dialogů a diskuze,“ vysvětluje autor Bořek Šípek.

„A že by to mělo být tak, že si lidi koukají do očí, takže jsem tu lavičku rozdělil na dvě křesílka a spojil stolečkem, aby spolu lidi mohli intenzivně hovořit,“ dodává.

Lavička je vyrobená z bronzu s týkovým dřevem a jsou na ní červené a zelené skleněné ozdoby ve tvaru srdíčka nebo šneka. Podle Šípka Václav Havel neměl rád přílišné pocty, proto je i lavička skromná, není nijak extravagantní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lavičku Václava Havla v Českých Budějovicích se zajímala reportérka Mária Pfeiferová

Vytvoření pamětního místa koordinuje Knihovna Václava Havla. Podle ředitelky Marty Smolíkové je to jeden ze způsobů jak šířit myšlenky bývalého prezidenta.

„Je to určitá forma památníku, která nese mnoho prostoru pro interpretaci a inspiraci,“ uvádí.

Studenti jsou z umístění lavičky do kampusu Jihočeské univerzity nadšení. Je to podle nich čest.

Bořek Šípek, autor lavičky Václava Havla | Foto: Václav Pancer

„Já jsem nadšený z toho, že tady tenhle prostor je, kde lidi můžou komunikovat na úrovni a povídat si o závažných tématech. Není to jen tak nějaké posezení pro lidi, ale má to nějaký smysl. Přijde mi to super a doufám, že si tady budou lidi sedat a o něčem si povídat,“ míní jeden ze studentů.

Dalším místem, kde bude lavička Václava Havla instalovaná, bude Oxfordská univerzita ve Velké Británii.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme