Ostrava zrušila rozesílání složenek na platbu za odpad. Lidé musí poplatek vyřídit do dvou týdnů

Do ostravských domácností letos nechodí složenky s platbami na zaplacení poplatku za odpady. Radnice je přestala posílat, ušetří tak asi 1 milion korun. Po lidech chce, aby za svoz popelnic zaplatili bankovním převodem nebo třeba formou platby SIPO. Jenže nové opatření vyvolalo u mnoha obyvatel zmatek. Zaměstnancům radnice teď denně volá, e-mailuje nebo za nimi chodí stovky lidí, kteří potřebují poradit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než stihne odpadová firma hromady odvézt, přehrabou je bezdomovci a sběrači kovů | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Důchodkyně Antonie Kovalová sedí vyčerpaná na lavičce před pokladnou ostravského magistrátu, přijela sem z druhého konce města, aby zaplatila za popelnice. A není sama, komu platba odpadu pomocí složenek vyhovovala, využívala ji i mladá maminka Petra.

„Je to pro ně nové, tak je upozorňujeme, vedeme kampaň a nedovedu si představit, že by první rok, pokud by to nezaplatili v termínu, že bychom je hned pokutovali. Předpokládám, že budeme usilovat o nějaké upozornění,“ slibuje primátor Ostravy Petr Kajnar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o poplatcích zjišťovala v Ostravě Iva Havlíčková

Ještě loni město rozeslalo lidem 90 tisíc složenek a asi třetina z nich složenku využila. Sloužila lidem navíc i jako upozornění, že mají odpady zaplatit.

Obsahovala také variabilní symbol, který si teď lidé musí zjistit sami. Podle mluvčí magistrátu Vojkovské je to snadné.

„Na webových stránkách města – ostrava.cz, vpravo hned druhý odkaz. Mezi tím, co občané města nejčastěji hledají, je právě možnost, taková jednoduchá aplikace, kdy si na základě svého rodného čísla zjistíte variabilní symbol. Jsou tam i všechny další informace o tom, jakým jiným způsobem se za odpad dá platit,“ vysvětluje.

Doba splatnosti poplatku za odpad vyprší za 14 dnů. Částka 498 korun za osobu se už několik let nezměnila.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme