Rusové mají ode dneška čtyřdenní volno, začíná oslavami Dne Ruska

V Moskvě a po celé zemi dnes slaví Den Ruska, poprvé v rozšířeném provedení po anexi Krymu. Svátek státnosti a suverenity má být demonstrací národní jednoty a oslavou ruských hodnot a ideálů. Jen v hlavním městě Ruska vedle tradičních manifestací a shromáždění pořádají na 250 koncertů, sportovních akcí, výstav, festivalů a happeningů, vesměs pod otevřeným nebem na náměstích a v ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod na Rudé náměstí | Foto: Petr Jansa

Rudé, Divadelní a Manéžní náměstí kolem Kremlu, hlavní Tverskou třídu, pěší zóny i městské parky zaplní statisíce lidí.

Je připraven pestrý program - festival pouličních divadel, na Kuzněckém mostu v centru je festival ruské kuchyně a regionálních potravin a pokrmů. Lidé mohou ochutnat hamburger s jakutským zmraženým sobím masem nebo tatarské těstoviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy Dne Ruska přiblížil zpravodaj ČRo v Moskvě Martin Dorazín

V oblíbeném parku na Krásné Presně je výstava ruské zeměpisné společnosti o úspěších při dobývání Arktidy, na kterou si Rusko činí nárok.

Den Ruska se odkazuje se na 12. červen 1990, kdy tehdy ještě Sjezd lidových poslanců Ruské socialistické federativní sovětské republiky přijal deklaraci o státní suverenitě. Od roku 1992 se tak 12. červen slaví jako státní svátek, ovšem pod různými názvy. Jednotný název Den Ruska byl zaveden poměrně nedávno.

Pro některé je to ale zkrátka jen oslava začínajícího léta, což dokazuje vylidněná Moskva bez dopravní zácp. Lidé totiž odjeli na chaty nebo výlety do zahraničí.

Pompézní oslavy na Krymu

Pro mnohé však Den Ruska znamená organizovaný výraz podpory politice vlády a prezidenta Vladimira Putina.

Podle průzkumů většina obyvatel Ruské federace uvítala jarní připojení Krymu k Rusku a souhlasí i s politikou Kremlu vůči Ukrajině.

Tu připomenou koncerty vojenských orchestrů pod názvem Vojna a mír, vystoupení angažovaných umělců ruské estrády a v Jaltě ukázka leteckého umění stíhaček ze slavných ruských perutí Ruští vítězové a rorýsi.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme