Spojené státy odblokovaly vojenskou pomoc Egyptu

Egypt znovu získá přístup k americké vojenské pomoci. Oznámil to americký ministr zahraničí John Kerry. Spojené státy odblokují asi půl miliardy dolarů, v přepočtu asi 11 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kerry | Zdroj: Reuters

Šéf americké diplomacie také slíbil brzké dodání 10 vrtulníků Apache. Jejich dovoz do Egypta Washington zablokoval poté, co armáda loni v létě svrhla demokraticky zvoleného islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

John Kerry během překvapivé návštěvy podpořil nového egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího. Spojené státy jsou podle Kerryho pro návrat Egypta do Africké unie, chtějí s Káhirou spolupracovat na zlepšování izraelsko-palestinských vztahů nebo v boji proti extremismu.

Kerry ale byl vůči Egyptu i kritický. „Zdůrazňuji, že silně podporujeme dodržování univerzálních práv všech Egypťanů - včetně svobody slova a shromažďování. Zásadní je i živoucí občanská společnost, svobodný tisk a vláda práva.“

Egypt v tomto směru sklízí kritiku hlavně kvůli procesům vedeným proti občanským aktivistům nebo novinářům z katarské televize Al-Džazíra.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme