Irácká armáda podporovaná dobrovolníky zpomalila postup islamistů

Irácké armádě se podařilo dobýt zpět velkou část provincie Saláh ad-Dín severně od Bagdádu. Při ofenzivě proti džihádistům Islámského státu v Iráku a Levantě pomáhá pravidelné armádě několik tisíc dobrovolníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká armáda úspěšně postupuje proti džihádistům | Zdroj: Reuters

Vláda tak postupně znovu získává kontrolu nad městy Tikrít a Bejdží. Územní zisky na úkor islamistů hlásí i kurdské milice. Samotný Bagdád mají chránit zesílená vojenská stanoviště rozmístěná 25 kilometrů severně od metropole.

„Bagdád je stoprocentně v bezpečí. Velitelství bagdádských operací plní své úkoly dobře. O hlavní město nemusíte mít absolutně žádný strach, ani o předměstí, ani o centrální části města," říká armádní mluvčí generál Saad Maán.

Podle vládních zdrojů zabily vojenské útoky 200 islamistických bojovníků ve městě Bejdží. Islámský stát v Iráku a Levantě ale zároveň upevňuje své pozice v severnějších částech země a také ve Fallúdži asi 40 km západně od Bagdádu.

Kurdistánská autonomní vláda oznámila, že její milice kontrolují všechny kurdské oblasti, které dosud nebyly součástí autonomního útvaru.

Vojenská situace v Iráku | Foto: ČTK

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme