ČEZ schvaluje výši dividendy. Babišova intervence o její zvýšení nevyšla

Energetická společnost ČEZ svým akcionářům vyplatí na dividendách 61 procent z loňského zisku. Ministr financí Andrej Babiš ještě letos na jaře navrhoval, aby firma rozdala zisk celý. Nakonec se to ale nestane.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Výši dividendy schvaluje každý rok valná hromada, která se sejde už tento pátek.

Valná hromada dostala návrh od vedení ČEZ, aby se z loňského zisku vyplatilo na dividendách 61 procent, tedy 40 korun na akcii.

Aby stát mohl v souladu s Babišovým návrhem získat ze zisku ČEZ více, musel by podle pravidel valné hromady podat do pěti dnů před jejím konáním protinávrh. Jenže to se podle deníku E15 nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se výše dividend ČEZu nejspíše nezvýší, vysvětluje Jan Beneš

ČEZ prý skutečně nedostal žádný protinávrh k bodu valné hromady, který se týká právě rozdělení zisku a tedy i výše dividendy. Resort se k tomu odmítl jakkoliv vyjádřit.

Jakmile valná hromada schválí navrhovanou výši dividendy, stát - jako největší akcionář - dostane zhruba 15 miliard korun. Kdyby ale prošel návrh ministra financí na zvýšení dividendy, do státní kasy by přibylo o dalších 10 miliard navíc.

Peníze, které ČEZu zůstaly ze zisku, firmě podle Babiše výrazně nepomohly. Pro Hospodářské noviny v březnu řekl, že by měla vyplatit celý loňský zisk akcionářům. Nejvíc by na tom samozřejmě získal stát, protože ve společnosti drží zhruba 70 procent akcií. Babišův požadavek je tedy jasný: více peněz do státního rozpočtu.

ČEZ doteď z čistého zisku vyplácel na dividendách 50 až 60 procent. Zbytek si ponechával na investice.

Loni klesl firmě meziročně čistý zisk o víc než 12 procent na zhruba 35 miliard korun. Může za to hlavně nízká cena silové elektřiny na trzích. Vedení firmy navíc odhaduje, že ani letošní výsledky se nezlepší. Její čistý zisk podle společnosti klesne i letos - očekává se 27,5 miliardy korun.

Jan Beneš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme