Prezident Zeman se potkal s vysočinskými farmáři. Lituje, že se v kraji pěstuje málo brambor

Prezident Miloš Zeman chce, aby vznikl český potravinový obchodní řetězec se zásobou domácích brambor. Řekl to na dnešním setkání s vysočinskými farmáři v Humpolci. Podle něj je chybou, že se v kraji výrazně snížila produkce této plodiny a místo ní se dováží některé nekvalitní ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman v areálu žďárské firmy Žďas | Foto: Hana Mikulincová

„Dovážíme egyptské brambory, které jsou zavlažovány vodou z Nilu. Nil je považován za stoku a tvrdí se, že nekvalitní brambory mohou způsobovat i rakovinu včetně rakoviny tlustého střeva,“ popisuje prezident.

Zeman dál přislíbil podporu myšlence domácího obchodního řetězce. Ten by prý garantoval zákazníkům kvalitní domácí potraviny a zemědělcům dostatečný odběr produkce.

Prohlásil také, že v zemědělství dospěl ke třem základním tezím. Podle něj je potřeba odstranit ideologicky motivované podceňování velkých zemědělských společností.

Dotační politika by se podle něj měla zaměřit na podporu produkce, kupříkladu aby zemědělci nedostávali peníze jen za to, že dvakrát v roce posečou louku.

Podpořil by i budování bioplynových stanic v zemědělských podnicích.

Petr Palovčík, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme