Vojáci uctili památku československých parašutistů, strůjců atentátu na Heydricha
Politici, vojáci a pamětníci si připomněli výročí smrti sedmi československých parašutistů, strůjců atentátu na Reinharda Heydricha. U pamětní desky chrámu sv. Cyrila a Metoděje se lidé poklonili jejich památce a položili věnce.
Po pietním aktu se všichni zúčastnění sešli na bohoslužbě za všechny oběti takzvané heydrichiády, včetně atentátníků na zastupujícího říšského protektora - Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.
„Ti parašutisté věděli, že budou nasazeni do akce, kde je možná jedno procento přežití,“ řekl po pietní vzpomínce ministr obrany Martin Stropnický.
Jiří Pospíšil zavzpomínal na své středoškolské profesory, které v období heydrichiády Němci popravili: „Všechny popravili 18. června pro schvalování atentátu na říšského protektora.“
Kromě nich zemřeli za heydrichiády stovky tisíce dalších lidí. Vypáleny byly obce Lidice a Ležáky.
Českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili 27. května 1942 na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten 4. června v Praze následkům zranění podlehl. Ještě 27. května večer vyhlásil K. H. Frank výjimečný stav na celém území Protektorátu. Na výsadkáře byla vypsaná odměna milion říšských marek.
Reinhard Heydrich byl jedním z nejkrutějších představitelů nacistického Německa, jeden z hlavních architektů projektu takzvaného ‚konečného řešení židovské otázky‘.