parašutista

|Veronika Malá |Zprávy z domova

Stropnický vyznamená starostku Dolních Vilémovic. Vybudovala muzeum parašutisty Jana Kubiše

Dlouho to byla ruina, dnes je to muzeum, na jehož vznik přispěli lidé i z Francie. Takový je osud rodného domu parašutisty a odbojáře Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích. Kubiš byl jedním z mužů, kteří v roce 1942 spáchali atentát na nacistu a říšského protektora Reinharda Heydricha. U vzniku muzea stála starostka obce Jitka Boučková, která za to v úterý na Vítkově dostane od ministra obrany vyznamenání.

|Martina Klímová |Regiony

Parašutisty Gabčíka a Kubiše budou v Plzni připomínat busty na domě, kde se ukrývali

Památník parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše bude ode dneška připomínat jejich pobyt v Plzni. Oba jsou známi tím, že za druhé světové války provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V plzeňské ulici Pod Záhorskem číslo jedna je nějaký čas po činu ukrýval policejní inspektor Václav Král. K pamětní desce umístněné na domě, která osudy všech aktérů připomíná, přibudou busty obou vojáků.

|Klára Bílá |Zprávy z domova

Soud bude řešit žalobu rodiny výsadkáře, který zemřel při testování padáků

Pražský městský soud bude řešit tragickou nehodu výsadkáře. Zemřel před čtyřmi lety při seskoku, když zkoušel nové armádní padáky. Po vyšetřování neštěstí se příbuzní mrtvého vojáka rozhodli žalovat ministerstvo obrany o šest a půl milionu korun. Nehodu podle nich zavinila armáda, když prý nechala výsadkáře seskočit s nevyhovující výstrojí. Ministerstvo odpovědnost za smrt muže odmítá.

|Michaela Vydrová, Veronika Neprašová |Člověk

V Česku se omezí swooping, extrémní parašutismus už stál čtyři životy

Už čtyři lidé přišli v posledních týdnech o život kvůli nebezpečné formě parašutismu - takzvanému swoopingu (vrhání se dolů). Při něm se parašutisté ve vysoké rychlosti snaží dotknout země nebo vodní hladiny. Poslední tragická nehoda se stala včera na letišti v Klatovech, kde zemřel 42letý sportovec. Úřad civilního letectví se proto rozhodl jednat a swooping v Česku omezit.

|Ľubomír Smatana, Jakub Šídlo, Lucie Maňourová, Simona Bartošová |Regiony

V Líních na Plzeňsku se při seskoku padákem zabil 18letý Němec

Osmnáctiletý německý student zahynul při seskoku padákem na letišti v Plzni-Líních. Podle zdrojů Radiožurnálu mladý muž udělal chybu při odhazování hlavního padáku, dostal se do rotace a už nezvládl další manévr. Podle krajské policejní mluvčí Martiny Kohoutové zemřel na následky vážných zranění při převozu do nemocnice. Organizátoři akci ukončili a neštěstí vyšetřuje policie.

|Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Poctu parašutistům vzdaly v pražské Resslově ulici stovky lidí

Přesně před sedmdesáti lety svedlo sedm českých parašutistů v pražském pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje svůj poslední boj s nacisty. Na tomto místě se dnes dopoledne konal pietní akt za účasti politické reprezentace, stovek Pražanů, legionářů, sokolů, skautů, vojáků, válečných veteránů i pamětníků heydrichiády.