Kolumbii povede i nadále Juan Manuel Santos. Získal více než polovinu hlasů

Prezidentem Kolumbie zůstane Juan Manuel Santos. Podle téměř kompletních výsledků porazil ve druhém, rozhodujícím kole voleb konzervativce Oscara Ivana Zuluagu, který je narozdíl od liberála Santose skeptický k nynějším mírovým rozhovorům s marxistickými ozbrojenci. Vítězství Santose je tak příslibem k definitivnímu ukončení desítky let trvajícího kolumbijského konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Kolumbie Juan Manuel Santos | Zdroj: Reuters

Stávající kolumbijský prezident Juan Manuel Santos povede zemi i v dalším funkčním období, a Kolumbie tak bude pokračovat v mírových rozhovorech s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Santos po sečtení více než 99 procent hlasů získal podporu 53 procent voličů, Zuluagu v jednom z nejnapínavějších volebních soubojů posledních let podpořilo 47 procent lidí.

Prezidentské volby byly obecně považovány za referendum o tom, zda se mají či nemají vést mírové rozhovory s levicovými povstalci.

Santos s povstalci jedná, postavil na tom kampaň

Zatímco politik pravého středu Santos je iniciátorem rozhovorů a na snaze o mírové řešení půlstoletí trvajícího konfliktu postavil svou kampaň, Zuluaga odmítal s rebely vyjednávat, dokud nesloží zbraně.

Ozbrojenci z FARC bojují za ideje radikálního komunismu a během pět desetiletí trvající partyzánské války zemřelo na 200.000 lidí.

Zuluaga, kterého veřejně podporoval i někdejší prezident Álvaro Uribe, už svou porážku uznal.

Registrace u Mobilní zdravotní jednotky poskytované Holandským a Kolumbijským Červeným Křížem a čekání na lékařskou kontrolu. | Foto: Marie Zázvorková

„Tohle je konec více než padesáti let plných násilí a začátek Kolumbie, v níž bude více spravedlnosti a sociální rovnosti,“ řekl Santos svým příznivcům po zveřejnění výsledků.

V prvním kole koncem května nejlépe uspěl pětapadesátiletý zástupce konzervativní opozice Zuluaga, ale jen malým rozdílem. Proto politologové předpovídali v druhém kole velmi těsný souboj.

Dvaašedesátiletý Santos byl nicméně mírným favoritem, protože ho z řad poražených kandidátů v prvním kole nyní podpořili dva, kteří měli dohromady 24 procent hlasů. Naproti tomu Zuluagu otevřeně podpořila jen kandidátka, kterou volilo 15 procent voličů.

ČTK, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme