V Chebu začíná mezinárodní festival dechovek. Přijedou soubory ze sedmi zemí

Historické centrum Chebu se dnes odpoledne změní v hudební arénu. Přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad totiž začne 21. ročník přehlídky FIJO, díky které přicestují na západ Čech mladí hudebníci ze sedmi zemí. Mezinárodní festival se koná v roce 10. výročí vstupu Česka do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival dechové hudby FIJO v Chebu. Archivní foto z 20. ročníku (2012) | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Mezinárodní festival mládežnických dechových orchestrů vznikl v Chebu v roce 1970. Za dobu své existence přivítal na čtyři stovky souborů. V posledních letech přijíždějí i starší hudebníci.

„Je to tradice ze 70. let. Vznikla díky Václavu Kučerovi. Letošní ročník připadá na výročí sto let od jeho narození a je 21. Je to bienále, které se koná každé dva roky,“ vysvětluje Mirka Pavlíková z kulturního centra Svoboda, které akci pořádá.

V programu se až do neděle představí muzikanti základních uměleckých škol i profesionálové. Kromě klasických orchestrů půjde také o soubory, které si připravily zvláštní pódiový program.

„Myslím si, že takovým bonbonkem bude orchestr z Mexika. Tradiční orchestry ze Slovenska, náš miláček z Dubnice. Dolní Benešov, Jeseník. Ze zahraničních bych vzpomněla ještě Ukrajinu, Rusko a samozřejmě Maďarsko,“ vypočítává Pavlíková.

Hlavní festivalovou scénou bude náměstí Jiřího z Poděbrad. Hudebníci a tanečníci navštíví také okolní města a vesnice. Program čtyřdenní přehlídky zahájí dnes večer Ústřední hudba armády České republiky se zpěvačkou Dashou.

Festival dechové hudby FIJO v Chebu. Archivní foto z 20. ročníku (2012) | Foto: Zdeněk Trnka

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme