Egyptský soud poslal tři novináře Al-Džazíry na sedm let do vězení. Kvůli podpoře terorismu

K sedmiletému vězení odsoudili v Egyptě tři novináře katarské televize Al-Džazíra. Jsou mezi nimi i dva cizinci včetně známého australského novináře Petera Gresta. Dalším je šéf káhirské redakce, Kanaďan Mohamed Fahmy, a egyptský producent Báhir Muhammad. Ve skupině dvaceti novinářů čelili obvinění ze spolupráce s teroristickou organizací a z vysílání nepravdivých zpráv o situaci v Egyptě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Greste, Mohamed Fahmy a Baher Mohamed, tři novináři, kterým egyptský soud udělil trest sedm let vězení | Zdroj: Reuters

Novináři se dostali za mříže loni v prosinci kvůli tomu, že natočili rozhovor se členy Muslimského bratrstva.

To bylo dříve oporou svrženého prezidenta Muhammada Mursího, teď je však v Egyptě považováno za teroristickou organizaci a zakázané.

Prokuratura tvrdí, že vysílání televize vyznívalo ve prospěch teroristů a vyvolávalo dojem občanské války. Novináři vinu popřeli.

Za Davida Gresta se u egyptského prezidenta Sísího na poslední chvíli přimlouval i australský premiér Tony Abbott. Řekl, že novinář jen podával zprávy o událostech, které viděl před sebou, a určitě neměl zájem na podpoře Muslimského bratrstva. Verdikt soudu se mu však změnit nepodařilo.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme