Smetanova Litomyšl představila Smartphonii, koncert, při kterém nesmíte vypnout telefon

"Vypněte si, prosím, své mobilní telefony." Tuto větu posluchači na Smetanově Litomyšli, kam přijela Janáčkova filharmonie Ostrava, neslyšeli. Své chytré telefony tam publikum naopak muselo mít zapnuté. Smartphonie je totiž interaktivní koncert, při kterém jsou mobilní telefony povinnou výbavou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Nejprve je nutné nainstalovat si do chytrého telefonu potřebnou aplikaci k hlasování. Jen tak totiž můžete ovlivnit, co budou filharmonici hrát.

Na plátně se vždy objevily dvě možnosti, Za A a za B. Dospělí i děti pak mohli hlasovat například pro jméno Richard anebo Johann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ze Smartphonie připravila Naďa Kubínková

Za taktovkou byl dirigent Jan Kučera.

„Koncert dal dohromady Martin Ptáček, což je externí dramaturg Janáčkovy filharmonie Ostrava. Já jsem se Smartphonie ujal, co se hudební stránky týče. Společně jsme vybrali takové ty hity klasické hudby, které mladé publikum na jednom koncertě nemá šanci zaslechnout,“ popisuje dirigent.

„Myslím si, že je moc dobře, že mladí posluchači tento druh hudby vůbec můžou slyšet, takže to byl i tak trochu náš cíl, jim tento svět přiblížit,“ dodává.

Celý koncert moderoval herec a muzikant Jan Maxián, kterého nerozhodilo ani chybné hlasování. Posluchači v tomto případě rozhodovali, kdo bude hrát solo, jestli flétna nebo hoboj.

Ostravští filharmonici sklidili ovace ve stoje. Projekt Smartsyphonie, kdy nemusíte vypínat své mobilní telefony, bude pokračovat. Až půjdete na koncert, nezapomeňte si své telefony pořádně nabít.

Anna Maňourová, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme