Konec druhé světové války si připomeneme v celém Plzeňském kraji

Na západě Čech pokračují dnes oslavy 69. výročí konce druhé světové války. Osvobození regionu v roce 1945 si připomenou lidé v Plzni, ale i v dalších městech. Na programu jsou pietní akty, setkání s veterány, přehlídky historických vozidel nebo koncerty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň radnice | Foto: Eva Kačánová

„První z nich proběhne v 10:30 na radnici města Plzně. Bude to u pamětních desek, které jsou věnovány 16. obrněné divizi americké armády a 17. střeleckému praporu,“ říká vedoucí Odboru prezentace a marketingu na plzeňském magistrátu Jana Komišová.

V půl páté odpoledne pak začíná tradiční velké vzpomínkové setkání u památníku Díky, Ameriko na Americké třídě.

„Toho závěrečného pietního aktu se zúčastní představitelé plzeňské radnice, ale také významní hosté. Například zástupci americké armády, zástupci české armády i Parlamentu České republiky i Senátu. A také hlavní hvězdy, tedy naši veteráni.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Události se věnuje Lukáš Milota

Krátce před třináctou hodinou začnou oslavy osvobození americkou armádou v Sušici.

„Na 13. hodinu je plánován příjezd veteránů, poté zazní americká a česká hymna, projevy Petra Mottla a Jana Zahradila. Přítomný bude i zástupce americké ambasády, pplk. John Williams. Poté položí věnce k památníku padlých. K celému programu bude hrát kapela Caravana Swingers Dance,“ přiblížila Markéta Bibzová ze sušického kulturního centra Sirkus.

Od 15 hodin si osvobození připomenou také v Horažďovicích. Do města zavítá kolona historických vozidel, v plánu je také položení věnců k pomníku u kina a přehlídka vojenské techniky na náměstí. Sváteční odpoledne doplní skupina Nektar Boys.

Martin Charvát, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme