Súdánku odsouzenou k smrti a pak propuštěnou opět zadrželi. Kvůli pasu

Súdánskou křesťanku Meriam Ishagovou znovu zadržela policie, když se pokusila odletět i s rodinou ze Súdánu. Podle jejího právníka je zadržována na policejní stanici v Chartúmu a je obviněná z falšování pasu. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Ishagovou úřady před časem zatkly a následně byla odsouzena k smrti za údajnou konverzi ke křesťanství. Na svobodu se dostala po verdiktu odvolacího soudu v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meriam Ibrahim Ishagová s manželem | Foto: Facebook Save Meriam Yehya Ibrahim Ishag

K zadržení došlo včera, když se Ishagová chystala odcestovat do USA za rodinou svého manžela.

Ishagová u sebe údajně měla provizorní cestovní dokumenty, které už v den jejího propuštění z cely smrti vystavilo velvyslanectví Jižního Súdánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ súdánské křesťanky přiblížil redaktor Jaromír Marek

Podle velvyslanectví Jižního Súdánu jsou cestovní dokumentu v pořádku a Ishagová na ně prý jako manželka jihosúdánského občana (její manžel Daniel Wani má kromě jihosúdánského také americké občanství) má plné právo.

Jenže pro súdánské úřady to byl problém – mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Abdulláh Alzareg uvedl, že Ishagová je Súdánka, a neměla by proto používat jiný než súdánský cestovní pas.

„Všichni vědí, že je Súdánka. Představte si britského občana, který chce někam vycestovat s provizorními doklady vydanými Kostarikou. Je to porušení imigračního zákona kdekoli na světě,“ dodal.

A problém je zřejmě i angažmá Američanů, kteří se ženě snaží pomoci odjet ze země. „Přijela na letiště v pancéřovaném voze amerického velvyslanectví s ochrankou. Je to dost podezřelé přijet v zahraničním autě,“ řekl.

Úřady prý ženu při propuštění vyzvou, aby si požádala o cestovní pas a výjezdní vízum u súdánských úřadů.

Podle „práva“

Ishagovou pustili z vězení v pondělí, za mřížemi byla kvůli údajné konverzi ke křesťanství a smilstvu, za což dostala původně trest smrti.

„Problematické“ u ní bylo, že se narodila ve smíšené rodině, kde otec byl muslim a matka křesťanka. Podle otce ji totiž úřady automaticky považují za muslimku, a jako taková si podle islámského práva nemohla vzít křesťana, což udělala.

Jenže Ishagová je křesťanka – podle jejích slov otec od rodiny záhy odešel a matka ji jako křesťanku vychovala.

Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám. Ishagová dostala možnost se vrátit k islámu, což však odmítla. Nakonec byla za sňatek s křesťanem a údajné zavržení islámu odsouzená k trestu smrti oběšením a stovce ran bičem.

Rozsudek, který měl být kvůli těhotenství a porodu Ishagové vykonán až za dva roky a který sklidil mezinárodní kritiku, nakonec v pondělí zrušil odvolací soud.

ČTK, Jaromír Marek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme