Na východě Ukrajiny slaví úspěchy armáda. Kontroluje prý dvě třetiny okresů

Konflikt mezi armádou a separatisty na východní Ukrajině se, zdá se, vyvíjí ve prospěch vládních sil. Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij prohlásil, že armáda kontroluje v zóně takzvané protiteroristické operace už dvě třetiny okresů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina. Vůz s ukrajinskými vojáky nedaleko Slavjansku | Zdroj: Reuters

Parubij například oznámil, že ukrajinské síly získaly pod kontrolu jeden z hraničních přechodů na ukrajinsko-ruské hranici.

Zároveň poznamenal, že z ruské strany stojí 40 tisíc ruských vojáků – Rusko podle něj vojáky nejenže nestáhlo, ale navíc k hranicím poslalo čerstvé síly.

Dobytí Mykolajevky

I když o úspěších ukrajinských sil zatím informují hlavně zdroje nakloněné Kyjevu, nejsou ojedinělé. Už časně ráno přišla informace, že armáda vytlačila povstalce z městečka Mykolajevka nedaleko Slavjansku v Doněcké oblasti.

Při této akci vojáci zlikvidovali šest opěrných bodů povstalců a obnovili také kontrolu nad silnicí vedoucí z Charkova do Rostova na Donu.

Také v Kramatorsku se bojovalo. Mimo jiné tam střely dopadly do redakce posledních novin, které ve městě ještě vycházely.

Boje a střety si na východě Ukrajiny vyžádaly i ztráty na životech. Při akci v Mykolajevce údajně byli dva mrtví a čtyři zranění na straně vládních sil a nejméně 150 mrtvých povstalců. V Doněcku zase zaútočili teroristé na auto dopravní policie a zabili tři policisty.

O dění na Ukrajině včera telefonicky mluvil ukrajinský prezident Petro Porošenko s americkým viceprezidentem Josephem Bidenem.

Porošenko uvedl, že je ochoten obnovit příměří, proruští povstalci však podle něj předtím musí propustit zajatce a rukojmí. Další podmínkou je získání kontroly nad ukrajinsko-ruskou hranicí, kterou mají monitorovat pozorovatelé OBSE.

K politickým rozhovorům je prý Porošenko připravený se vrátit bez dalších podmínek.

Třeba Parubij však dnes volil ostřejší rétoriku. Řekl, že se s druhou stranou nevedou žádné rozhovory, protože jsou to banditi a zločinci.

Martin Dorazín, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme