Spadlý most v Belo Horizonte děsí místní, v semifinále domácím nepřejí

V brazilském Belo Horizonte se v semifinále mistrovství světa ve fotbale utká Německo s Brazílií. Město vyhlásilo volný den, ne ale kvůli fandění. Důvodem je most, který spadl na jednu z nejvytíženějších dopravních tepen ve městě. Z třídy, která spojuje mimo jiné stadion a mezinárodní letiště, se stále odstraňují jeho trosky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most spadl na autobus, osobní auto. Řidiči obou vozidel zemřeli. Dva náklaďáky, ve kterých nikdo nebyl, 1800tunový kolos doslova rozmačkal | Foto: David Koubek

Úplně nový most rozbíjí těžká technika. Nakladače odklízejí obrovské hromady betonu a pod konstrukcí jsou stále ještě uvězněna dvě nákladní auta.

„Když to spadlo, celý dům se zatřásl. Lidem prý padaly i obrazy ze stěn. Vyběhla jsem ven a viděla most na zemi,“ vzpomíná Arminda Policarpová, která poté vyběhla ven a pomáhala ošetřovat zraněné cestující z autobusu.

Za páskou, která je hned u branky, si stěžují místní obyvatelé. Jedna z žen upozorňuje, že se k nehodě ještě nijak nevyjádřila brazilská prezidentka, a přitom posílá zraněnému reprezentantovi Neymarovi zprávy, že s ním cítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spadlý most v Belo Horizonte navštívil zpravodaj ČRo David Koubek

Ze střechy devítipatrové budovy je vidět rozsah katastrofy. Viadukt se rozdvojoval, každý směr měl dva jízdní pruhy, a vedl přes třídu, která je široká dobrých osm jízdních pruhů – bez jediného pilíře.

Autobusový koridor měl začít fungovat už před mistrovstvím. Pak chtěli otevřít silnici aspoň před jeho koncem – ráno začali odstraňovat stavební podpěry a ve tři odpoledne se nejspíš na jedné straně propadl pilíř a 80 metrů a 1800 tun betonu se zřítilo.

„Všechno to postavili hrozně rychle. Chtěli to dát do provozu před mistrovstvím, ale nepovedlo se jim to. Spěchali a stalo se tohle,“ odhaduje Arminda Policarpová.

„Než most spadl, dělali na tom dvě noci v kuse. Třetí noc už jsme je nenechali. Nedá se to vydržet od začátku, a teď ještě tahle tragédie,“ vypráví další obyvatelka domu.

Říká, že nemůže spát, a ukazuje mi druhý oblouk mostu, který má přímo před oknem do kuchyně. Narychlo ho znovu podepřeli.

Podle svých slov nemůže spát. Děsí ji druhý oblouk mostu, který má přímo před oknem do kuchně. Ten narychlo znovu podepřeli. „Riskujeme své zdraví. Oni sice tvrdí, že je v pořádku, že ho zkontrolovali, ale kdo to může zaručit?“

Další most není zkolaudovaný

Vyšetřování bude trvat podle úřadů až 30 dní. Vyšetřovatelé nechtějí říci, proč most spadl a kdo za to může. Město ale přiznalo, že nejspíš nebyla dostatečná kontrola. Most se stavěl kvůli autobusovému koridoru – a nedaleko od tohoto místa je další most, který úřady nenechaly uvést do provozu.

„Já, Brazilka, budu fandit Německu. Aby všechen tenhle cirkus skončil. Nechci, aby se radoval ani jeden Brazilec. Jsme ve smutku. Kdyby se to stalo ve špičce, mohlo být obětí daleko víc,“ tuší místní obyvatelka.

A venku před vrátky opakuje tohle svoje přání před skupinkou místních. V tomto domě prý nechce slyšet při zápase žádné jásání. Pro místní totiž bude mistrovství světa spojené právě s tragédií, která se jim stala přímo před prahem.

David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme