Facebook tajně experimentoval s emocemi skoro 700 tisíc uživatelů

Americká společnost Facebook použila uživatele své sociální sítě k psychologickému experimentu. Vědci v něm zkoumali, zda je možné manipulovat lidskými emocemi. Do pokusu zapojili skoro 700 tisíc lidí, aniž by je předem informovali. Výsledky studie nedávno vyšly v prestižním časopise americké akademie věd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Facebook tajně experimentoval s náladami svých uživatelů. Během jednoho týdne v lednu 2012 zobrazoval 689 tisícům lidí převážně negativní, nebo naopak pozitivní příspěvky.

Vědci tak chtěli zjistit, jestli se tím nechají ovlivnit a budou sami psát veselejší, nebo naopak smutnější statusy. Výsledek experimentu byl zcela opačný, než vědci předpokládali. Lidé měli z úspěchů druhých většinou radost. Naopak neštěstí přátel takřka nikoho netěšilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Experiment Facebooku na uživatelích přiblížil Viktor Daněk

Protože Facebook své uživatele o experimentu neinformoval, rozpoutala se kolem výsledků studie diskuse o etických pravidlech. Při registraci na tuto sociální síť ale každý uživatel souhlasí, že Facebook může všechna osobní data k výzkumu využít.

Reakcí se na internetu objevilo hodně. Často se zaměřují na to, co se slovem výzkum myslí.

„Výzkum v tomto kontextu chápu tak, že chce Facebook vědět, kam klikám. Ne že mě chce použít jako laboratorní krysu, aby zjistil, jestli mě může rozesmutnit," zní jeden z argumentů.

Na vzniku studie se podílely i dvě americké vysoké školy a výsledky se objevily v prestižním časopise americké akademie věd.

Autoři studie se navíc brání. Chtěli prý jen zjistit, zda se lidé Facebooku nebudou vyhýbat, když uvidí příliš špatných zpráv. Za všechna negativa, která experimentem způsobili, se už omluvili.

Facebook | Foto: Michal Jindra

Anna Jadrná, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme