Střední odborné učiliště stavební v Plzni otevřelo interaktivní učebnu pro instalatéry
Nedostatek řemeslníků se stává velkým problémem současnosti. Například v oboru stavebním vychovává budoucí odborníky jako jediné v Plzeňském kraji Střední odborné učiliště stavební. Na této plzeňské škole v současnosti studuje více než 500 žáků. Největší zájem mají o obory truhlář a instalatér.
„Není to tak, že by se instalatér plazil s hasákem a snažil se povolit trubku. Jde o náročnou, mnohdy sofistikovanou práci, jejíž výsledek je mnohdy i hezký na pohled,“ vyvrací zavedenou představu o instalatérech ředitel Středního odborného učiliště stavebního v Plzni Miloslav Šteffek .
Praktické dovednosti teď mohou žáci vyšších ročníků trénovat v nově zpřístupněné interaktivní učebně.
„Dosud jsme to řešili cvičnými pracemi v dílně, kde byly možnosti omezené. Vybavení nebylo zdaleka takové, jaké máme dnes. Do určité míry jsme i improvizovali, tahle učebna velmi pomůže,“ je přesvědčen Šteffek.
Na výuku v nových prostorách se těší i učitelé odborných předmětů. „Dříve nebyla možnost se věnovat regulaci, seřizování teploty a tlaku ani aktivaci samotných systémů. Pro kluky to bude perfektní, protože v praxi se k tomu určitě dostanou,“ říká učitelka Jana Šrámková.
Obor instalatér totiž v dnešní době zahrnuje daleko širší spektrum činností a dovedností než v minulosti. „Instalatér se nezabývá jen vodou, ale také vytápěním, kanalizací a plynárenstvím,“ podotýká Šrámková.
Podle učňů jde o zajímavé, ale náročné řemeslo
Na Středním odborném učilišti stavebním v Plzni se v současnosti na práci instalatéra připravuje ve třech ročnících devadesát žáků. Práci v nové učebně si brzy vyzkouší i Tomáš Mišterka.
„Budu se snažit vyzkoušet si všechno, abych to pochopil. Z knížek a výkladu od učitelů jsem toho moc nepochytil, jen se o tom mluví, teď to uvidíme na vlastní oči. Můžeme s tím pracovat, myslím, že to pochopíme lépe,“ věří Mišterka, podle kterého jde o zajímavé, ale náročné řemeslo.
Čím náročnější je ale studium, o to jednodušší je uplatnění, potvrzuje opět ředitel plzeňského stavebního učiliště.
„Uplatnění instalatérů není špatné, je celá řada firem, které kvalifikované řemeslníky hledají. Řada našich absolventů se staví na vlastní nohy a dělají sami na sebe. Myslím, že jde o jedno z řemesel, kde se absolvent§m daří,“ dodal Šteffek.
Při přípravě na práci instalatéra mohou také vybraní žáci získat od Plzeňského kraje finanční příspěvek na ubytování.