Střední odborné učiliště stavební v Plzni otevřelo interaktivní učebnu pro instalatéry

Nedostatek řemeslníků se stává velkým problémem současnosti. Například v oboru stavebním vychovává budoucí odborníky jako jediné v Plzeňském kraji Střední odborné učiliště stavební. Na této plzeňské škole v současnosti studuje více než 500 žáků. Největší zájem mají o obory truhlář a instalatér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učeň, střední odborné učiliště, řemeslo, (ilustrační foto)

Učeň, střední odborné učiliště, řemeslo, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Není to tak, že by se instalatér plazil s hasákem a snažil se povolit trubku. Jde o náročnou, mnohdy sofistikovanou práci, jejíž výsledek je mnohdy i hezký na pohled,“ vyvrací zavedenou představu o instalatérech ředitel Středního odborného učiliště stavebního v Plzni Miloslav Šteffek .

Praktické dovednosti teď mohou žáci vyšších ročníků trénovat v nově zpřístupněné interaktivní učebně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na plzeňském Středním odborném učilišti stavebním natáčela Martina Klímová

„Dosud jsme to řešili cvičnými pracemi v dílně, kde byly možnosti omezené. Vybavení nebylo zdaleka takové, jaké máme dnes. Do určité míry jsme i improvizovali, tahle učebna velmi pomůže,“ je přesvědčen Šteffek.

Na výuku v nových prostorách se těší i učitelé odborných předmětů. „Dříve nebyla možnost se věnovat regulaci, seřizování teploty a tlaku ani aktivaci samotných systémů. Pro kluky to bude perfektní, protože v praxi se k tomu určitě dostanou,“ říká učitelka Jana Šrámková.

Obor instalatér totiž v dnešní době zahrnuje daleko širší spektrum činností a dovedností než v minulosti. „Instalatér se nezabývá jen vodou, ale také vytápěním, kanalizací a plynárenstvím,“ podotýká Šrámková.

Podle učňů jde o zajímavé, ale náročné řemeslo

Na Středním odborném učilišti stavebním v Plzni se v současnosti na práci instalatéra připravuje ve třech ročnících devadesát žáků. Práci v nové učebně si brzy vyzkouší i Tomáš Mišterka.

„Budu se snažit vyzkoušet si všechno, abych to pochopil. Z knížek a výkladu od učitelů jsem toho moc nepochytil, jen se o tom mluví, teď to uvidíme na vlastní oči. Můžeme s tím pracovat, myslím, že to pochopíme lépe,“ věří Mišterka, podle kterého jde o zajímavé, ale náročné řemeslo.

Čím náročnější je ale studium, o to jednodušší je uplatnění, potvrzuje opět ředitel plzeňského stavebního učiliště.

„Uplatnění instalatérů není špatné, je celá řada firem, které kvalifikované řemeslníky hledají. Řada našich absolventů se staví na vlastní nohy a dělají sami na sebe. Myslím, že jde o jedno z řemesel, kde se absolvent§m daří,“ dodal Šteffek.

Při přípravě na práci instalatéra mohou také vybraní žáci získat od Plzeňského kraje finanční příspěvek na ubytování.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme