Soud zmírnil údajnému lihovému bossovi Březinovi vazbu, ke kauze se vrátí v září

Olomoucký soud dnes zmírnil údajnému lihovému bossovi Radku Březinovi vazbu. Podnikatel v ní zůstává kvůli obavě z útěku, důvod ovlivňování svědků však podle soudce pominul. Soud tak rozhodl poté, co se Březina rozhodl ve čtvrtek otevřeně vypovídat a svou vinu přiznal. Další jednání v případu se uskuteční na konci září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Došlo k poměrně zásadní změně v dokazování. Radek Březina učinil několikahodinovou výpověď. Uvedl, že se trestná činnost stala, že se jí dopustil. Podstatnou záležitostí je, že rovněž uvedl, že byl hlavním pachatel této činnosti,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Dodal, že soud vyslechl svědky, jež Březina ovlivňoval, aby svědčili v jeho prospěch.

Žalobce Miroslav Stoklásek na místě podal proti rozhodnutí soudu stížnost, do jejího vyřízení vrchním soudem však bude Březinovi vazba zmírněna.

Radek Březina se v Olomouci zodpovídá se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem z utajených skladů lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kam líh z falešných denaturací mířil. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun.
Jména Březinových figurují i v případu takzvané lihové mafie, kdy policisté obvinili 15 lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.

„Hlavním důvodem je související trestní řízení, ve kterém bylo zaznamenáno rozsáhlé ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Dokazování nebylo dokončeno a výslech svědků rozhodně neodpovídá rozsahu, který uvádí soud,“ uvedl Stoklásek.

U soudu dnes také vůbec poprvé vypovídali soudní znalci. Jeden z nich například zkoumal mobilní telefony, které policisté zabavili při domovních prohlídkách.

„Nechtěl bych komentovat, proč byly zničeny, ale zničeny byly tak destruktivně, že pokud by ten, kdo je ničil, věděl, kde se nacházejí paměťové čipy, tak by se z toho nedalo vytěžit vůbec nic. Předpokládal bych, že to dal do svěráku a kladivem to roztřískal,“ popsal znalec.

Podrobnosti o získaných datech z telefonů dnes nezazněly. Soud se jimi bude zabývat až na příštím jednání, které nařídil na konec září.

ČTK, Ivo Opletal, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme