Pacienti nebudou od příštího roku platit 30 korun za návštěvu u lékaře. Ani za recept
Pacienti nebudou platit za návštěvu u lékaře a za recept. Vláda schválila zrušení třicetikorunového regulačního poplatku. 90korunový poplatek za návštěvu pohotovosti zůstává.
Výpadek příjmů bude vláda ambulancím a lékárnám kompenzovat navýšením odvodů státu, řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štol:
„Vláda České republiky na toto dá do zdravotního systému peníze pomocí zvýšení plateb za státní pojištěnce, což už bylo prosazeno a schváleno. A toto přinese pro zdravotnictví v příštím roce 4,2 miliardy navíc.“
Navýšení odvodů za státní pojištěnce znamená, že výpadek zaplatí daňoví poplatníci. Řada zastánců poplatků navíc upozorňuje na výchovný aspekt regulace. Lidé pak prý více pečují o své zdraví a nechodí za odborníkem s každým banálním problémem.
O regulačních poplatcích i o sporech mezi pražskou záchrankou a nemocnicemi mluvil ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček
„Celý systém solidárního zdravotnictví je založen na tom, že zdraví se solidarizují s nemocnými a že bohatí se solidarizují s těmi chudšími. Samozřejmě si umím představit názor, že si někdo myslí, že se nemá nikdo solidarizovat s ničím, ale hluboce s tím nesouhlasím,“ namítá ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček.
Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení.
Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.
Důležitý příjem ordinací
Za důležitý příjem pro ordinaci lékaře označil 30 korunové regulační poplatky Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. „Od 1. 1. 2008, kdy byly poplatky zavedeny, nám byla ze dne na den snížena hodnota bodu o pět procent.“
Jasná pravidla požaduje poplatky Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů
„Takže přibližně to znamená zhruba pětiprocentní hladinu našeho příjmu, převedeno do reálných čísel to průměrně znamená asi 120 tisíc ročně.“
„Ale jsou zařízení – a jde o ambulance o jednom lékaři, které mají příjem až 200 tisíc za rok, čili jde o opravdu významné peníze.“
Jojko se obává, že kompenzace nebude plná. „Pokud by to tak bylo plánováno, předpokládám, že by dnes existovalo nějaké technické řešení, jakým způsobem se dostanou peníze od zdravotních pojišťoven k lékařům – a to neexistuje.“
Signální kód v hodnotě 30 korun
Podle Jojka by byl žádoucí vznik nového signálního kódu v Seznamu výkonů, který by měl hodnotu právě 30 Kč.
„To nám přijde nejčistší. Protože bychom to vykazovali paralelně s klinickým vyšetřením a peníze by zůstaly u toho klinického vyšetření. Ostatní varianty jakoby odvedly peníze někam jinam.“
„Trošku je mi líto, že pokud vláda deklaruje, že má jakési prostředky navíc, tak že s nimi bude pouze záplatovat výpadek regulačních poplatků a že to nedá na něco navíc,“ zalitoval Jojko
„Je nezpochybnitelným faktem, že peněz je ve zdravotnictví málo a zdravotnictví by nemělo suplovat sociální služby.“
„Myslím si, že by měly být nastaveny úhrady a platby pacientů atd. ve zdravotnictví a zároveň by měl být dobře nastavený sociální filtr, který by bránil ty, kteří by se už dostali do problémů kvůli financování zdravotnictví,“ zdůraznil Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů.