Soud se vrátí ke kauze Pandur. Žalobce dál zkoumá i koupi letounů CASA

Soud pokračuje v rozkrývání detailů sporné zakázky na transportéry Pandur. Někdejší premiérův poradce Marek Dalík v této kauze čelí obžalobě z podvodu, hrozí mu až 10 let vězení. Dalíkovo působení v případu zkritizovala před soudem i bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Právě jí přitom hrozí, že se brzy kvůli jiné armádní koupi sama ocitne na lavici obžalovaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský dopravní letoun CASA C–295M. CASA letěla z Prahy přes Kazaň a Novosibirsk do mongolského Bulganu | Foto: Zoo Praha, Tomáš Adamec

Hlavní líčení v údajné korupční kauze kolem nákupů vozidel Pandur pokračuje u Městského soudu v Praze. Podle mluvčí soudu Markéty Pucci přijde k případu obžalovaného Marka Dalíka, bývalého poradce expremiéra Mirka Topolánka, vypovídat jen jeden svědek - redaktor, který se o vládní zakázku firmě Steyr začal zajímat jako první:

„Městský soud plánuje v kauze Marka Dalíka pouze jediný výslech, a to výslech svědka, redaktora Jana Kroupy. Ostatní svědci se omluvili. Hlavní líčení bude pokračovat 21. srpna,“ řekla Českému rozhlasu Markéta Pucci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v kauzách armádních nákupů sleduje Květa Moravcová

„Samotný fakt, že pan Dalík byl na takových setkáních přítomen, považuji za skandální,“ hodnotila exministryně Parkanová u soudu roli bývalého Topolánkova poradce Marka Dalíka.

Sama se přitom může dostat do jeho pozice. Protikorupční detektivové ji už před dvěma roky obvinili ze dvou trestných činů za sporný nákup letounů CASA.

Státu prý měla způsobit škodu 600 milionů korun. Od té doby čeká na další postup vyšetřovatelů.

„V případě paní doktorky Parkanové to už pomalu přestává být trestní stíhání a začíná to být trestní mučení,“ říká advokát exministryně Tomáš Sokol.

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek

„Nedomnívám se od samého začátku, že by trestní stíhání bylo důvodné. Nejraději bych byl, kdyby bylo zastaveno, ale v této situaci bych bral už alespoň to, aby byla podána obžaloba a klientka se mohla efektivně a také veřejně bránit,“ míní Sokol.

Překládá se právní pomoc ze zahraničí

Jenže obžaloba hned tak nepadne. Více už pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová:

„Jelikož jsme obdrželi výsledky právních pomocí z ciziny, tak tyto právní pomoci se v současné době překládají a státní zástupce následně bude vyhodnocovat výsledky a rozhodne o dalším směřování kauzy.“

„Nechci předjímat, zda bude, nebo nebude podána obžaloba, to by skutečně v této fázi řízení byla spekulace. Státní zástupce bude rozhodovat až na konci vyšetřování o dalším postupu.“

„Ale nepředpokládám, že by trestní věc byla skončena do konce tohoto roku,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Státním zástupcem v případu CASA je Jan Kořán. Tedy stejný muž, který teď viní lobbistu Dalíka. Provázanost případů ale on i obhájce Sokol odmítají.

Verdikt v kauze pandurů prý nijak vyšetřování případu letounů CASA neovlivní.

Květa Moravcová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme