Kněžice oslavují vítězství krajského kola Vesnice roku. Komise vysoce ohodnotila domov seniorů

Krajské kolo soutěže Vesnice roku vyhrála ve středních Čechách obec Kněžice na Nymbursku. Úspěšná byla v konkurenci 36 přihlášených vesnic. Díky zlaté stuze budou na podzim Kněžice reprezentovat kraj v celorepublikovém kole tradiční soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kněžice na Nymbursku, Vesnice roku ve středních Čechách. Domov seniorů s pečovatelskou službou | Foto: Michal Trnka

V obci žije přibližně 500 obyvatel. Děti slaví vítězství na fotbalovém hřišti. „Slavíme tu naši zlatou stuhu. Líbí se nám tady, protože tu jsou takovéhle akce,“ říkají.

Kněžice zaujaly hodnoticí komisi hlavně svým vyváženým rozvojem. Porota vysoce ohodnotila zdejší domov seniorů s pečovatelskou službou, který stojí v těsném sousedství fotbalového hřiště.

Upravené nádvoří obklopují domy, připomínající středomořské apartmány. U jednoho z nich popíjí kávu Agniesa Marešová:

„Jsem tu čtyři roky a jsem spokojená. Máme vlastní byt, soukromí a v okolí je klid. Vozí nám sem obědy, jezdí sem prodejna, doktor. Jsme nadmíru spokojení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kněžicích natáčel redaktor Michal Trnka

V obci mají novou bioplynovou stanici, díky které jsou Kněžice energeticky soběstačnou obcí. A právě i k této skutečnosti porota přihlížela.

„Projekt jsme nazvali ESO Kněžice. To se samozřejmě nabízelo, protože jsme energeticky soběstačná obec, co se týká výroby tepla a elektrické energie. Teplo prodáváme občanům napřímo, elektřinu přes distributora,“ prozrazuje nezávislý starosta Milan Kazda.

19. července proběhne v obci slavnostní předávání stuh a ocenění Vesnice roku. Začátkem září proběhne celostátní kolo. „Uděláme všechno pro to, abychom se umístili co nejlépe,“ dodává starosta.

Kněžice na Nymbursku, Vesnice roku ve středních Čechách. Jeden z obecních rybníků | Foto: Michal Trnka

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme