Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v palestinském Pásmu Gazy

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v palestinském Pásmu Gazy. Nařídil ji premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon. Deklarovaným cílem pozemní operace je zničení podzemních vojenských zařízení Hamásu, které nebylo možné zneškodnit nálety. Hamás vzkázal, že je na útok připravený a pohrozil, že za něj Izrael zaplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pásmo Gazy. Izrael zahájil na palestinském území pozemní operaci | Zdroj: Reuters

„Už od nějakých osmi hodin večer bylo jasné, že se děje něco mimořádného,“ popsal z města Aškelon, které se nachází asi 10 kilometrů od hranic s Gazou, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Podle něj létalo více raket směrem na Izrael z Gazy a více než dřív se blýskalo i nad Gazou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Izraeli přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Podle dostupných zpráv předcházelo zahájení izraelské pozemní operace v Gaze mohutné bombardování ze strany Izraele, a to ze země, z moře i ze vzduchu.

„Izraelská armáda také vzkázala novinářům, kteří působí v Gaze a kteří jsou ubytovaní v hotelu ve městě Gaza na pobřeží, aby hotel neopouštěli,“ dodal Macháček.

Raketové útoky ze strany Palestinců a odvetné ostřelování ze strany Izraele se vyostřily zhruba v posledním týdnu.

Pozemní operace Izraele přichází ve chvíli, kdy přicházely nadějné zprávy o možném příměří. Tomu přitom zatím byli představitelé Izraele i vzdor veřejnému mínění spíše nakloněni, zatímco palestinský Hamás ho odmítal s tím, že jsou pro něj podmínky příměří nepřijatelné.

Mezinárodní reakce na spuštění izraelské operace jsou zatím velmi opatrné a spíš ji odsuzují.

Francie například vyzvazla Izrael, aby se co nejvíce držel zpátky, snažil se zabránit civilním obětem a vrátil se k jednacímu stolu. A i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že se obě strany vydaly špatným směrem.

Štěpán Macháček, Ondřej Bouda, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme