Kvůli špionážní aféře se mimořádně sejdou ministři zahraničí Německa a Spojených států

Odhalení amerických agentů vyvolalo v Německu silnou reakci. V neděli budou kvůli špionážní aféře mimořádně jednat ministři zahraničí Německa a Spojených států. Setkají se ve Vídni, kde se účastní jednání o íránském jaderném programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry | Zdroj: Reuters

Německo už v reakci na odhalení dvou amerických agentů vyhostilo z Berlína styčného důstojníka americké zpravodajské služby CIA. Mnohá média to označila za silný diplomatický útok.

„Bylo to správné rozhodnutí a nezbytný krok, který byl adekvátní reakcí na podkopání důvěry. Museli jsme zakročit, bylo to nevyhnutelné,“ říká k aféře německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Německo chce také omezit spolupráci s americkými rozvědkami na nezbytné minimum. Němci si ale uvědomují, že jsou Spojené státy jejich důležitými spojenci a budou se snažit najít cestu k další spolupráci. Ta ale musí být podle Steinmeiera tentokrát založena na důvěře a vzájemném respektu.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme