Od vyhlazení Lidic uplynulo 72 let. Je třeba o tom mluvit, říkají pamětníci

V noci z 9. na 10. června 1942 postříleli nacisté v Lidicích u Kladna 173 mužů. Ženy a děti odvezli do koncentračních táborů. Po lidických statcích, škole a kostelu zbyla jen holá pláň. Tak malá obec zaplatila za smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, na kterého čeští parašutisté o několik dnů předtím spáchali atentát. Výročí vyhlazení Lidic si připomínáme právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidický památník na pietním území zničené obce | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

„Oni k nám přišli už v noci z 9. na 10. června, vyhnali nás a z našeho domu si udělali takzvanou komandanturu – štáb, odkud pak řídili celou tu akci v Lidicích,“ popisuje Marie Šupíková, které bylo v roce 1942 deset let.

Jako jedna z mála lidických dětí válku přežila - dostala se totiž na převýchovu do Německa. Podobné štěstí měla i Emílie Chválová, která v tělocvičně kladenského gymnázia vzpomíná, jak je tam nacisté oddělovali od matek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí vyhlazení Lidic připomněla reportérka Kateřina Havránková

„Přišlo gestapo, začali střílet do vzduchu, aby mámy ty děti odevzdaly. My jsme brečeli, nakonec jsme museli jít nahoru do prvního poschodí. Ženy zůstaly dole, už jsme se neviděli. Děti pak byly udušeny plynem,“ popisuje.

V koncentračním táboře v Polsku zemřelo 82 lidických dětí. Dohromady pak se obětí nacistů stalo 340 lidických občanů.

Při dnešní vzpomínkové akci se lidické děti i ženy sejdou v tělocvičně kladenského gymnázia a potichu vyhledají místo, kde naposled spatřily své blízké. Takto uctívají památku už mnoho let.

Pak půjdou společně položit květiny k soše lidické matky před gymnáziem. Její autorkou je sochařka Marie Uchytilová, která vytvořila i sousoší 82 lidických dětí na pietním území.

„Je důležité o tom mluvit, protože není klid, protože lidé ještě umírají. A hlavně umírají nevinné děti,“ říká Marie Šupíková.

V Lidicích se v pátek večer odehraje koncert. Pietní akt pro veřejnost naplánoval lidický památník na tuto sobotu. Kardinál Dominik Duka bude při této příležitosti sloužit na území bývalých Lidic mši.

Lidice | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Magdaléna Medková, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme