Soukromé muzeum v Přelouči představuje stovky výrobků tamní zaniklé Tesly

Soukromé muzeum v Přelouči nabízí unikátní sbírku výrobků, které se vyráběly v tamní dnes už zaniklé Tesle. Sběratelům se podařilo shromáždit více než tři stovky rádií, magnetofonů a dalších elektrospotřebičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přelouč. Soukromé muzeum, které ve svém krámku provozuje sběratel Petr Schejbal, mapuje kompletní sortiment pardubické a přeloučské Tesly | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„To je vlastně první rádio, které bylo vyvinuté v Tesle Přelouč,“ ukazuje provozovatel muzea Petr Schejbal jeden z přístrojů ve sbírce.

Technický kousek v jeho rukách je starý více než půl století, pochází z roku 1958. „Z prvního měsíce výroby,“ podotýká sběratel.

V muzeu se návštěvník projde kolem elektronkových rádií, tranzistorů, magnetofonů i věží. „Je tady kompletní sortiment výrobků Tesly,“ říká Petr Schejbal.

Nejmenší kusy se vejdou do kapsy, lidé si však mohou prohlédnout i luxusní hudební skříně. Jejich hodnota v šedesátých letech dosahovala přibližně poloviny pořizovací ceny osobního automobilu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S provozovatelem soukromého muzea v Přelouči Petrem Schejbalem natáčel redaktor Josef Kopecký

Dnes už Tesla Přelouč neexistuje, někdejší obří podnik oficiálně zanikl v roce 2003. „Přišlo mi líto, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Byla to největší firma v regionu,“ poznamenal sběratel.

Kdo z regionu nebyl v podniku přímo zaměstnaný, měl podle Schejbala doma aspoň nějaký výrobek. Tito lidé prý také zpravidla do muzea zavítají. „Chodí, dívají se a je to příjemné,“ dodává Petr Schejbal.

Soukromé muzeum se nachází přímo v jeho krámku a lidé tam mohou zajít kdykoli během pracovní doby. Vstupné se neplatí.

Přelouč. Soukromé muzeum, které ve svém krámku provozuje sběratel Petr Schejbal, mapuje kompletní sortiment pardubické a přeloučské Tesly | Foto: Josef Kopecký

kov, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme