České Budějovice počítají zisk z městských společností. Dopravní podnik měl ztrátu

Českobudějovický dopravní podnik hospodařil loni se ztrátou 2,5 milionu korun. Ostatní společnosti, vlastněné buď úplně, nebo částečně městem, vykázaly v loňském účetnictví přebytky. Nejlépe na tom byla Teplárna České Budějovice. Město je v ní většinovým akcionářem a na dividendách získá 20 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České Budějovice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Celkový zisk českobudějovické teplárny za loňský rok činí skoro 70 milionů korun. Necelou polovinu z toho si České Budějovice rozdělí s minoritními akcionáři.

Zisk je nižší než v předchozím roce, říká ekonomický náměstek primátora Miroslav Joch z ČSSD:

„Samozřejmě se musí zohlednit i to, že teplárně odešel jeden z velmi významných zákazníků, a to jsou papírny, respektive společnost Bupak, což činilo kolem 20 procent celkové produkce.“

Úspěšně hospodařila i firma ASA, která se v krajské metropoli stará o svoz odpadů a úklid veřejných prostranství. Město vlastní čtvrtinu akcií společnosti a na dividendách získá po zdanění přes 3 miliony korun.

Přebytky společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic zůstanou v rezervním a sociálním fondu, zisk českobudějovické Správy domů zůstane také v rozpočtu společnosti.

Naopak se ztrátou hospodařil Dopravní podnik města české Budějovice, který provozuje městskou hromadnou dopravu. Společnost stoprocentně vlastněná městem vykázala za loňský rok ztrátu 2 a půl milionu korun.

„Město České Budějovice posílá do dopravního podniku částku okolo 180 milionů korun z městského rozpočtu jako takzvanou úhradu prokazatelné ztráty.“

„V podstatě město České Budějovice si od dopravního podniku objednává služby ve výši za 180 milionů korun,“ uzavírá Miroslav Joch s tím, že příspěvek dopravnímu podniku schvalují zastupitelé vždy na rok dopředu.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme