Pád letadla je podle českých politiků třeba vyšetřit, někteří ale v nalezení viníka nevěří

Letecké neštěstí na východě Ukrajiny, při kterém zemřelo téměř 300 lidí, je potřeba řádně vyšetřit. Shodují se na tom čeští politici. Pokud se podle nich prokáže, že malajsijské letadlo někdo skutečně sestřelil, je nutné to útočníkům dokázat a potrestat je. Sankcím by neměly ujít ani státy, za jejichž zájmy útočníci bojují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky malajsijského letadla, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou

Trosky malajsijského letadla, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou | Zdroj: Reuters

Z údajného útoku na civilní letadlo nad oblastí zmítanou nepokoji se navzájem obviňují ukrajinská armáda a proruští separatisté.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD je v těchto chvílích důležité, aby obě strany vyhlásily příměří.

„Pokud se prokáže, že šlo o sestřelení letounu, pak je to nepochybně teroristický čin a jeho pachatelé by měli být vypátráni, dopadeni a odsouzeni. Separatisté i Ukrajina by měli udělat maximum pro to, aby na daném území bylo vyhlášeno příměří jako podmínka možnosti pro mezinárodní týmy na místě prošetřit důvody této letecké katastrofy a tragédie,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce českých politiků na sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou shrnula Květa Moravcová

Na místo pádu letadla už dorazili první experti OBSE. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO ale v nalezení viníka pádu letadla příliš nevěří.

„Samozřejmě, že by mělo všechno být vyšetřeno. Já si dovolím být skeptický a budu tvrdit, že se to obtížně někdy stoprocentně vysvětlí, a tím pádem nám zbývá jenom dohadovat se o tom, kdo to udělal a proč, jestli je to nehoda nebo totální válečný nebo politický cynismus,“ domnívá se.

Dokazování údajného útoku bude složité i podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga z TOP 09. Ukrajinci i proruští separatisté prý totiž používají stejné zbraně.

„Na obou stranách se používají stejné zbraně, což věc komplikuje. Nicméně otázka, kdo měl možnost tak vysoko vystřelit, to se dá zodpovědět,“ upozorňuje.

Obama: Spojené státy mají důkazy, že malajsijské letadlo zasáhla raketa

Číst článek

Strana, které by se vina na zřícení letadla prokázala, by měla být podle Schwarzenberga potrestána co nejtvrdší mezinárodní izolací.

Na řádném vyšetření příčiny pádu letadla trvá i český prezident Miloš Zeman, který vyjádřil hlubokou soustrast rodinám a blízkým lidí zemřelých po pádu letadla.

I když na palubě zříceného stroje nebyl žádný český občan, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD v České televizi řekl, že resort spolupracuje s tuzemskými tajnými službami.

S rodinami Nizozemců, kteří zahynuli při pádu malajsijského letadla, soucítí i Češi

Číst článek

„Mohu říci to, že jsme je požádali o spolupráci, jsme s nimi v kontaktu, jednám s nimi. Všechny informace, které dostáváme, nemají povahu takových důkazů, abych o tom mohl mluvit, dělat z toho nějaké soudy nebo to nějakým způsobem hodnotit,“ uvedl.

Podle předběžných analýz amerických tajných služeb malajsijské letadlo nad východní Ukrajinou sestřelili proruští separatisté. Americkou televizi CNN o tom informoval zdroj z amerických bezpečnostních kruhů, který si nepřál být jmenován.

Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme