Přetočení tachometru je podle Nejvyššího soudu ve většině případů trestným činem

Přetočení tachometru může být trestným činem. O podvod jde v případě, že kupující kvůli tomu přijde o víc než 5 tisíc korun. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Vycházel z případu muže ze Zlína, který koupil auto v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stav kilometrů na tachometru (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Morquefile

„Německý prodejce deklaroval, že vozidlo má natočeno 340 tisíc kilometrů. On jej krátce nato prodal 70 letému muži a deklaroval ujetých pouze 171 tisíc a získal tak nejméně 159 tisíc korun, o které kupujícího poškodil,“ popsal případ mluvčí soudu Petr Knötig.

Podle něj jde o právní názor, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy.

„Nejvyšší soud vydal tento právní názor proto, že se v současné době objevují názory, že je třeba v této oblasti novelizovat trestní zákoník. Říkáme ne, stávající trestní zákoník je dostatečný k tomu, aby takovéto pachatele dokázal potrestat,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Nejvyššího soudu přivítali ve vysílání Radiožurnálu předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů Zbyněk Veselý a Jan Dryák ze společnosti Cebia

Předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů Zbyněk Veselý rozhodnutí soudu vítá. Považuje ho ale jen za první krok k tomu, aby se stáčení tachometrů opravdu dostalo za hranici zákona.

„Rád bych, aby zareagovala ještě legislativa. V dnešní době máte desítky firem, které veřejně inzerují a nabízejí tuto službu za peníze a doposud se nic nestalo.“

Hranice pět tisíc korun podle Jana Dryáka ze společnosti Cebia, která se zaměřuje na prověřování původu a historie vozidel, bohatě stačí. „Stočením (tachometru) se vždy překročí hranice pěti tisíc.“

Konkrétní případ ze Zlína, který skončil odsouzím k roční podmínce, je podle Dryáka pro podobné podvodníky odstrašujícím příkladem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přetáčení tachometrů mluvil náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný

Ministerstvo průmyslu a obchodu už ale legislativní změnu připravuje. Ministr Jan Mládek (ČSSD) za tímto účelem zřídil pracovní skupinu.

„Je složena ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu plus dalších resortů, čili spravedlnosti, dopravy, financí, vnitra, a České obchodní inspekce,“ přibližuje ministrův náměstek Karel Novotný.

První zasedání podle něj proběhlo koncem května, začátkem června už ministerstvo poslalo partnerům v diskuzi pět konkrétních návrhů. Teď se čeká na zpětnou vazbu.

„Po 10. 7. iniciujeme druhé jednání této pracovní skupiny, vyhodnotíme všechny návrhy, které máme, a připomínky či odezvy, které přijdou z ostatních resortů. Pak samozřejmě médiím poskytneme další výstupy. Určitě nic netajíme, nicméně v tuto chvíli by asi nebylo korektní, kdybych ty návrhy citoval,“ dodává Novotný.

Přetočený tachometr má každá druhá ojetina

Přetáčení tachometrů u ojetých aut je v Česku poměrně časté. Podle odhadů má snížený počet ujetých kilometrů téměř polovina prodávaných ojetých vozů. Upravení tachometru je technicky jednoduché, dříve ho na internetu nabízela řada firem.

V Česku se ročně prodá zhruba 570 tisíc ojetin. Přetáčení tachometrů je tak obrovský byznys. Řidiči kvůli němu zaplatí prodávajícím oproti reálným cenám přes 4 miliardy korun navíc.

Pozměňování stavu tachometrů je trestné třeba v Německu, Belgii nebo Spojených státech.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková, krw, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme