Služební zákon znovu čekají obstrukce. Zabránit by jim mohla úprava jednacího řádu

Poslanci se zřejmě znovu tvrdě střetnou kvůli služebnímu zákonu. Opoziční TOP 09 a ODS se totiž opět chystají zdržovat obstrukcemi jeho schválení ve třetím čtení. Chtějí hlavně zrušit generální ředitelství státní správy, takzvaného superúředníka. Koalice plánuje, jak se bránit. Jedním z řešení by mohla být změna jednacího řádu sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Opozice chce přijetí služebního zákona blokovat tak dlouho, dokud koalice nevyhoví jejím požadavkům.

„Nemáme 60 pozměňovacích návrhů. Nevydíráme. Máme čtyři požadavky, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou nezbytné ve prospěch České republiky,“ tvrdí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opozice chystá ve sněmovně obstrukce kvůli služebnímu zákonu. Příspěvek připravila Lenka Jansová

Prezident Miloš Zeman už dříve prohlásil, že by obstrukcím mohlo zabránit přijetí služebního zákona schváleného už v roce 2002.

Alternativou je i změna jednacího řádu sněmovny.

„Pokud opozice bude postupovat takovýmto způsobem a chod Poslanecké sněmovny bude zcela zablokován, je potřeba hledat takové cesty, aby sněmovna mohla demokraticky fungovat,“ říká premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

„Jestliže se většina poslanců dohodla na vzniku vládní koalice, která má nadpoloviční většinu hlasů v Poslanecké sněmovně, pak procedura jednání sněmovny musí umožňovat, aby většina mohla prosadit svoji vůli,“ dodává premiér.

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Změnu jednacího řádu sněmovny zmínil jako možnost i její předseda Jan Hamáček z ČSSD. Moc by se tím ale podle něj nejspíš nevyřešilo. Řád by se musel měnit také zákonem a i to by mohla opozice donekonečna zdržovat.

Jednou z variant, kterou připouští současný jednací řád, je omezení řečnické doby až na dvakrát 10 minut.

Sněmovna může schvalovat zákony ve třetím čtení jen ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme