Příběhy toskánského chlapce Pinocchia poslouchají děti už 130 let

K nejoblíbenějším turistickým destinacím v Itálii patří Toskánsko. V České republice je známé i v souvislosti s korupčními kauzami některých politiků a podnikatelů. Ve světě ale oblast proslavila jedna z nejoblíbenějších pohádkových postav. Slavný Pinocchio totiž pochází z tamní vesnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toskánskou vesnici proslavila postavička Pinocchia | Foto: Robert Mikoláš

„Pinocchio je loutka, malý kluk, živé dřevo, nikdo přesně neví. V každém případě jde o příběh neposlušného chlapce, který nakonec zmoudřel a stal se skutečným chlapcem. Jde vlastně o jakousi metaforu lidského života, která jasně ukazuje obě strany, pravdu a lež i dobro a zlo,“ popsala postavičku paní Isabella Belcari z obce Collodi.

Historické vesnice z 11. století stojí na úpatí pohoří Lucca. Právě po ní si slavný spisovatel, původem z Florencie, vzal své umělecké jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do vesnice slavného Pinocchia se vypravil Robert Mikoláš

„Carlo Collodi napsal Pinocchiova dobrodružství až na konci své kariéry. Už předtím proslul jako novinář, psal satirické články, ale také o opeře. Po sjednocení Itálie dokonce vytvořil učebnice pro školáky, nakonec se ale nejvíce proslavil knížkou o Pinocchiovi, která vyšla v roce 1883.“

Do obce Collodi jezdil Carlo Lorenzini, jak znělo jeho pravé jméno, v dětství i kvůli zdravému ovzduší. Pocházela odsud jeho matka. Motivy z Toskánska včetně moře a velryb, které tu dodnes můžete vidět, se objevují i v knížce o Pinocchiovi.

Na autorovu počest i jako lákadlo pro děti a dospělé z celého světa vybudovali v roce 1962 v obci Pinocchiův park. V té době už malého dřevěného panáčka zobrazovaného s dlouhým nosem znali obyvatelé všech kontinentů. I díky animovanému filmu z dílny Walta Disneyho z roku 1940.

Oblíbená Pinocchiova dobrodružství dodnes vyšla v asi 220 jazycích a děti je i po 130 letech stále rády poslouchají.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme