Ve Španělsku narůstá počet zločinů páchaných z nenávisti, nejhůř je na tom Andalusie

Homosexuálové, postižení lidé a imigranti jsou nejčastější cíle takzvaných „útoků z nenávisti“ ve Španělsku. Vyplývá to z podrobných policejních údajů, které Španělsko na výzvu evropských institucí a nevládní organizace Amnesty International zveřejnilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na rušné madridské náměstí Puerta del Sol každý den vyjadřují své názory: den před volbami především kritizovali zaběhlé pořádky ve španělské politice | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Nejčastěji páchanými trestnými činy z nenávisti jsou ve Španělsku útoky na homosexuály. V zemi se přitom mohou páry stejného pohlaví brát a mohou adoptovat děti už od roku 2005.

Podle některých odborníků může být příčinou nedobrá ekonomická situace způsobená krizí a nezaměstnaností, které vyvolávají v lidech projevy agresivity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělsko zveřejnilo policejní údaje o deliktech páchaných z nenávisti. Podrobnosti telefonovala tamní spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová.

Policie registruje i nárůst případů agresí proti postiženým a invalidním občanům.

Regionem, kde k deliktům z nenávisti nejčastěji dochází, je 8,5milionová jihošpanělská Andalusie. Mnoho případů ale hlásí také oblast Valencie či Galicie.

Xenofobní a rasově motivované zločiny jsou zase časté v madridském regionu.

Podle Agentury Evropské unie pro základní práva však 60 až 90 procent obětí zločinů motivovaných nenávistí útoky na svou osobu policii nenahlásí.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme