Na Pražském hradě vystaví dva bojovníky terakotové armády, Čínu opustili poprvé
Instalace Pokladů staré Číny na Pražském hradě se blíží ke konci. Uprostřed výstavní síně Císařské konírny stojí dvě sochy vojáků v životní velikosti. Na výstavě, která začne v pátek, si je návštěvníci budou moct prohlédnout vůbec poprvé mimo Čínu.
Socha je vytvořená z terakotové hlíny. Jeden bojovník klečí, patrně znázorňuje lučištníka, druhý stojí zpříma.
Vojáky, kteří váží asi 150 kilogramů a měří přibližně 170 centimetrů, muselo na kruhový podstavec lemovaný nízkým zábradlím v centru výstavní síně postavit několik mužů.
„Je to opravdu velice těžký exponát. Já jsem jim nakreslila kříž, kam to mají posunout,“ popsala aranžérka výstavy Eliška Braidlová, jak proces probíhal. Na umístění se zaměstnanci Správy Pražského hradu museli shodnout s čínskými kurátory.
Hlavní pokyn archeologa a kurátora Liang Yanmina zněl, že se vojáci musejí dívat vstříc k přicházejícím návštěvníkům.
Po světě jezdí několik výstav s variantami celého vojska. Každá z osmi tisíc soch má jiný výraz. Podle Liang Yanmina je to pravděpodobně kvůli tomu, že je vyráběli podle skutečných lidí.
To, že na Pražském hradě vystaví originály, považuje za výraz dobrých vzájemných česko-čínských vztahů.
Výstava bude hostovat výhradně v Česku. Je uspořádána jako součást oslav 65. výročí navázání diplomatických styků mezi Čínskou lidovou republikou a Českou republikou.
Čínská strana zaplatila i vysoké pojištění, které běžně při mezinárodních výstavách platí ten, kdo si exponáty půjčuje.