V Česku roste spotřeba léků pro zvířata. Mohou za to i nové nemoci

Lidé utrácejí čím dál víc za léky pro malá domácí zvířata. Odhaduje se, že veterinárním průmyslem ročně v Česku protečou zhruba tři miliardy korun. Na trh se dostávají nové preparáty například proti nádorovým onemocněním, zlepšují se také léčebné metody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Dominika chodí už několik měsíců k veterináři se svým orientálním kocourem. Když zvíře dostala od známé, vůbec netušila, že je vážně nemocné.

„Dva dny jsme ho tady měli, pozorovali. Strašně mu teklo z nosu a očí a celkově mi přišel takový nemocný,“ vzpomíná.

Původní majitelka zanedbala u kocoura zánět zubů. Ten se mu postupně roznesl po celém těle. Následná léčba vyšla Dominiku draho.

„Za tři měsíce to je zhruba 10 700. Říkali jsme si, že za každou cenu to zvíře uzdravíme, protože to beru jako svou povinnost,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Petra Benešová

V posledních letech spotřeba léků pro zvířata stoupá. Nejvíce utrácejí lidé za vakcíny a preparáty proti parazitům. Na trh se dostávají i nová léčiva proti nádorovým onemocněním.

„Je to zřejmě podmíněno životním stylem a mnohem těsnějším soužitím zvířat a člověka v domácnostech. Je to také možná podmíněno tím, že se objevují choroby, které se doposud v našich oblastech nevyskytovaly,“ vysvětluje si větší zájem Jiří Bureš z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv.

Na exportu léků vydělává například jihomoravská firma Bioveta, která vyváží do 70 zemí světa. „Určitě kolem psů i kolem koní se dneska točí velké peníze. Je to zajímavý segment trhu nejenom pro výrobce léčiv, ale i pro výrobce různých doplňků a krmiv,“ potvrzuje ředitel Libor Bittner.

Bioveta vyváží například léky pro dánská prasata nebo vakcíny pro drůbež na Blízký východ. Jen letos počítá firma s tržbou až jedna miliarda korun.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme