Bývalé kanceláře v Ostravě se změnily na bydlení pro hendikepované

V bývalé kancelářské budově na ulici Tvorkovských v Ostravě vzniklo nové chráněné bydlení. Nabídne zázemí 14 hendikepovaným lidem, kteří až dosud žili v ústavní péči nebo u svých rodin. Přestavba objektu vyšla na více než deset milionů korun a pomohla s ní i evropská dotace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chráněné bydlení na Vysočině | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

„Nyní zde najde domov 14 klientů organizace Fontána, jejímž zřizovatelem je kraj. Budou mít k dispozici samostatné byty, kuchyňky a moderní sociální zázemí a ve venkovních prostorách také altánek pro relaxaci,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

V tomto roce už kraj otevřel dvě podobná zařízení. Hendikepovaní lidé si tak mohou vyzkoušet, jaké to je žít samostatně.

„Najdou tu jakoby své soukromí. Je pro ně k dispozici pět bytů plus zahrada a venkovní posezení. Někteří mají jednolůžkové pokoje, někteří dvoulůžkové pokoje, ale odpovídá to běžnému životu, jako máme každý z nás, a nahrazuje to de facto ten ústavní prvek,“ potvrzuje ředitel organizace Fontána Petr Jančík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za obyvateli nových chráněných bytů se vypravil redaktor Stanislav Janalík

K dispozici mají hendikepovaní lidé personál, který dohlédne na jejich pohodlí a bude řešit možné konflikty mezi obyvateli.

„Klienty vedeme k samostatnosti. Snažíme se jim poskytovat co největší podporu, ale opravdu jen v činnostech, které nezvládnou,“ upozorňuje Renata Gatnarová.

A obyvatelé nového chráněného bydlení jsou, zdá se, spokojeni. „Moc se mi to tady líbí. Mám tady svůj klid a pohodlí, mám tady svůj vlastní život a spoustu nových kamarádů. A mám to kousek do práce, takže to mám lepší než dojíždět z Karviné autobusem a různě přestupovat,“ pochvaluje si 41letý Martin.


Zvětšit mapu

Stanislav Janalík, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme