Yoyování je pro každého, dobré triky se naučíte za pár měsíců

Učit se má od nejlepších. Pravidlo, které vám pomůže dosáhnout vyšší úrovně v jakékoli činnosti. Platí to i u yoyování. V posledních dnech jste se mohli přiučit na mistrovství světa v pražském divadle Alfa. Stejně jako reportér Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závodníci na mistrovství světa v yoyování v pražském divadle Archa | Foto: Pavel Klůs

Na jevišti divadla Archa předváděl svou sestavu nejlepší český yoyer Vašek Kroutil. Jeho neuvěřitelné kousky s yoyem sleduje vedle 300 soutěžících dalších odhadem 500 diváků. Snad každý tady má své yoyo a dělá s ním jakoby mimochodem neuvěřitelné kousky.

Když si starší generace hrála s jojem, byla ráda, že se jí kolečko vrátilo do ruky. Moderní yoyování je úplně jiné, ale i tak pro všechny věkové kategorie.

„Než se pustíme do triků, tak je potřeba yoyo roztočit a vrátit zpátky do ruky. Nepouští se to z ruky jako normální jojo, ale naopak se chytí dlaní vzhůru, pevně do ruky, ta se dá k rameni jako kdybyste ukazovali holkám, že máte velké bicepsy a yoyo hodíte co nejrovněji přímo k zemi a prudce zatáhnete a ono se vrátí zpátky,“ popisuje nejlepší tuzemský foyer Vašek Kroutil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Petr Kadeřábek se stal yoyerem.mp3

První pokus se ale Petru Kadeřábkovi úplně stoprocentně nepovedl. „Už to tam skoro bylo," říká. Vašek Kroutil pak radil: „Hod výborný, dobrá síla, ale musíte trošičku rovněji." Druhý pokus už byl úspěšný a yoyo se vrátilo do ruky.

Pak se zkouší i triky, nejprve ‚Rock the baby‘ neboli ‚Houpačka‘. To je jeden ze základních triků a spočívá v tom, že se yoyo hodí, potom se z provázku udělá trojúhelník a skrz něj se houpe. „Je to trik známý po celém světě a spousta yoyerů s ním začíná,“ říká Vašek Kroutil.

Zkouška ‚Houpačky‘ už Petru Kadeřábkovi vyšla na první pokus. Abyste se naučili to, co dělají závodníci na podiu při mistrovství světa, trvá to několik měsíců. „Na internetu jsou návody, také se pořádají kurzy, takže opravdu pár měsíců,“ dodává Vašek Kroutil.

Petr Kadeřábek, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme