Izrael nebude jednat o příměří, pokud bude pokračovat ostřelování jeho území

Izrael se nehodlá vrátit k jednacímu stolu do egyptské Káhiry. Oznámily to izraelské úřady s tím, že pokud Palestinci z pásma Gazy ostřelují izraelské území, nelze jednat o příměří. Po třídenním klidu zbraní v pásmu Gazy obě strany obnovily útoky. Na Izrael dnes mířilo celkem 70 střel. Izraelská armáda odpověděla leteckými útoky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa vypálená s Gazy míří na Izrael | Zdroj: ČTK

„Musíme dál pokračovat silou, střílejí na nás a my jim to musíme vrátit. Ne stejnou měrou, ale s mnohem větší razancí,“ uvedla izraelská ministryně spravedlnosti Tzipi Livniová.

Izraelská armáda oznámila, že od dnešní půlnoci podnikla celkem 33 leteckých útoků. Zemřelo při nich pět lidí, dva z nich mají být příslušníci Hamasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Izraele se přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

Z pásma Gazy vylétlo na Izrael asi 70 střel. V Tel Avivu zrušili kvůli útokům levicovou demonstraci. Platí totiž zákaz shromažďování většího počtu lidí než jeden tisíc.

Pásmo Gazy patří mezi nejhustěji obydlené oblasti na světě. Islámské skupiny s tím zřejmě počítají. Izraelská armáda našla před dvěma dny manuál, který vypracovali příslušníci Hamasu. Píše se tam o tom, jak počítat s civilisty jako s takzvanými živými štíty.

Zpravodaj Českého rozhlasu potvrdil, že hlavní stan Hamasu je přímo proti přeplněné nemocnici Al- Šífá. Přímo před vchodem je přitom jakési tiskové středisko radikálů.

Třídenní příměří mezi oběma stranami skončilo v pátek ráno a zatím se ho nedaří obnovit. V Káhiře by dnes měly pokračovat nepřímé rozhovory o uklidnění konfliktu. Za měsíc bojů zahynulo skoro 1900 Palestinců a téměř 70 Izraelců.

Palestinci prohledávají trosky domu po zásahu izraelskou střelou | Foto: Reuters

Igor Maňour, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme