Britové chtějí pomáhat uprchlíkům v Iráku, vojenské akci se dál brání

Britská vláda se stále brání zapojení do přímých vojenských operací proti bojovníkům Islámského státu v severním Iráku. Chce se dál soustředit hlavně na humanitární pomoc jezídským běžencům. Premiér David Cameron ale už přerušil dovolenou a odpoledne předsedal zasedání krizového štábu COBRA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí jezídové na útěku před Islámským státem

Iráčtí jezídové na útěku před Islámským státem | Zdroj: ČTK

Kabinet souhlasil s tím, že britská dopravní letadla a helikoptéry můžou kurdským bojovníkům dopravit na sever Iráku "kritické" zásoby zbraní a jiné vojenské techniky - ty ovšem musejí obstarat jiné země.

Počítá se i s nasazením vrtulníků Chinook, které by jezídským běžencům uvězněným na hoře Sindžar mohly přepravovat zásoby. Při každém letu by navíc až 75 uprchlíků mohly dopravit do bezpečí. Britové svrhli v posledních hodinách běžencům další zásoby vody, stanů a solárních luceren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský postoj ke krizi na severu Iráku přiblížil zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

Ministerstvo obrany v minulých dnech vyslalo do oblasti také několik stíhaček typu Tornado, které operují ze základny RAF Akrotiri na Kypru. Mají plnit nebojové úkoly, hlavně monitorovat dění na hoře Sindžar a v jejím okolí.

Britská vláda neustále zdůrazňuje humanitární rozměr svých kroků a do přímých vojenských akcí, které od minulého týdne podnikají Američané, se odmítá zapojit.

Ke kritikům údajně příliš bázlivého postupu Cameronovy vlády se přidal někdejší ministr obrany Liam Fox. Podle něj by se Spojené království mělo připojit k vzdušným úderům na bojovníky Islámského státu a začít přímo vyzbrojovat kurdské jednotky.

Trauma z války v Iráku a volby na dohled

Dosavadní opatrný přístup vlády souvisí s přetrvávajícím traumatem britské společnosti z iráckého dobrodružství, do něhož zemi před deseti lety zavlekl Tony Blair. Dalším důvodem je fakt, že Británii příští rok čekají volby do Dolní sněmovny, a nikomu se tím pádem do další ozbrojené akce nechce.

Dá se ale označit za překvapivé, že Davidu Cameronovi trvalo tak dlouho, než vyslyšel volání po tom, aby přerušil dovolenou, vrátil se do Londýna a začal situaci řešit. Jeho kritici si myslí, že už dávno měl kvůli dění v Iráku svolat mimořádnou schůzi Dolní sněmovny, pro což ale Cameron podle dnešního prohlášení nevidí důvod.

Na rozdíl od Británie se nejnověji Francie rozhodla, že v příštích hodinách dodá do Iráku zbraně k boji proti islámským radikálům. Oznámil to úřad prezidenta Françoise Hollanda.

Irák | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme