Památkáři našli původní součásti kostelíku U Ježíška, část byla nalezena v Plasích

I náhoda hraje důležitou roli v životě památkářů. Například v cisterciáckém klášteře v Plasích na Plzeňsku se objevily součásti oltáře plzeňského kostelíku U Ježíška, o jehož záchranu se už od roku 2001 snaží Občanské sdružení pro obnovu památek Rokycanska. Podobná náhoda provázela i nalezení postaviček z Betléma. A stejně nečekaně vypluly na svět také původní píšťaly varhan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostelík u Ježíška

Kostelík u Ježíška | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Milan Zahn

Nečekaná překvapení zažívají v poslední době členové občanského sdružení, které už 13 let plzeňský kostelík U Ježíška opravuje. Jedno z nich na ně čekalo v plaském klášteře, kde se objevily součásti oltářů.

Kolem roku 1990 poničili oltáře zloději a to, co si neodnesli, čekalo na členy sdružení v krabicích v kostele.

„Tehdy byl členem našeho sdružení ředitel památkového ústavu. Ten řekl, že se postará o zbytky, aby tady nepřekážely. A my jsme na to zapomněli, protože ani nebyl důvod to shánět. Až loni se mi ozvali z Plas, že se tam dohadují s panem restaurátorem Hrubým, odkud zlacené zbytky ozdob pocházejí. A pan Hrubý řekl, že mu to přijde jako od Ježíška a aby fotky poslali panu Soukupovi,“ vypráví předseda občanského sdružení a plzeňský architekt Jan Soukup.

Přehrát

00:00 / 00:00

O původních součástech plzeňského kostelíku U Ježíška natáčela redaktorka Jana Kosová

Rovnou ukazuje, kam znovunalezené části oltářů patří.

„Tady vlevo je voluta (spirálovitý motiv různých soustav výzdoby – pozn. red.), vpravo chybí. Támhle je polováza a vlevo chybí. Potom chybí i dvířka. Oni si myslí, jaký tam není poklad, tak vylomili dvířka do svatostánku. A také vylomili desku, protože si mysleli, že i tam je nějaký poklad,“ ukazuje Soukup.

Druhý oltář je na tom podobně a také čeká, až se mu vyřezávané ozdoby vrátí. To ale záleží na tom, kdy skončí dlouholetý soudní spor o mobiliář mezi městem Plzní a soukromými vlastníky, potomky původních majitelů kostela. Pak teprve může občanské sdružení začít s restaurováním mobiliáře, který je většinou v zoufalém stavu.

„Na první pohled vypadá dobře, upřímně ho ale drží lak. Pod ním je dost napaden hnilobou a červotočem. A to bychom chtěli dát do pořádku,“ plánuje architekt.

Našly se figurky z betléma i píšťaly z varhan

Do pořádku dávají členové sdružení i původní betlém. Chybí mu několik figurek, které postupně nechávají znovu vyřezat. Naštěstí ví, jak ty původní vypadaly - šťastnou náhodou se našla fotodokumentace.

„Na pana Davida Růžičku, který pracoval na památkovém ústavu, se obrátil nějaký pán, že vyhazoval smetí a u popelnice ležela složka s fotografiemi. Otevřel ji a zjistil, že je tam fotka nějakého betlému. Tak ji odnesl panu Růžičkovi a ten zjistil, že je to náš betlém od Ježíška.“

Kostelík u Ježíška | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Milan Zahn

Část původních figurek se pak, opět shodou okolností, našla. Právě v době, kdy sdružení získalo dotaci na výrobu nových, objevila se krabice s těmi původními v klášteře Dominikánů v Plzni.

Podobně nečekané bylo setkání s varhanními píšťalami. Sotva začalo občanské sdružení zjišťovat, kolik bude stát výroba nových, donesl ty původní v igelitovém pytli syn bývalého správce kostela. Na opravený kůr se varhany vrátí už letos v říjnu.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme