Rusko musí v reakci na manévry NATO vojensky posilovat, oznámil Putin

Armády zemí Severoatlantické aliance (NATO) ve východní Evropě posilují a Rusko na to bude reagovat. Řekl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, podle nějž Rusko musí posílit svou vojenskou moc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Co se ve skutečnosti děje? Skupina vojsk NATO na území východoevropských států se demonstrativně posiluje, a to i v oblasti Černého a Baltského moře,“ řekl ruský prezident.

Konkrétně zmínil rozmístění prvků americké protiraketové obrany a nárůst zásob vysoce přesných strategických zbraní NATO.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Ruska k posilování přítomnosti NATO na východě Evropy mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

Ruský prezident o potřebě posílení ruské vojenské moci promluvil v Moskvě na zasedání Bezpečnostní rady, svého hlavního poradního orgánu.

Stalo se tak těsně před zasedáním ministrů zahraničí Evropské unie, kteří mají v Bruselu jednat o posílení protiruských sankcí za přístup Moskvy k ukrajinské vnitropolitické krizi.

Na podobě tvrdších sankcí proti Rusku se EU dohodne až ve čtvrtek

Číst článek

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Dvořáka však dnešní Putinovo prohlášení zřejmě není obráceno směrem ven, ale spíš se jedná o „gesto silné ruky“ pro domácí scénu.

„Putin je inteligentní, zdatný, špičkový světový politik, ať si o něm jinak myslíme cokoli, a musí si být velmi dobře vědom, jak budou tato jeho prohlášení vnímána na Západě,“ poznamenal Dvořák.

„Jiná logika“

K samotnému obsahu Putinových slov pak Dvořák uvedl, že vycházejí z „jiné logiky“. Dvořák připomněl, že armády NATO sice zvýšily svou sílu v zemích střední a východní Evropy, ale až po vojenském obsazení ukrajinského Krymu ze strany Ruska.

„Armády NATO netáhly nikam na cizí území, jako to udělal prezident Putin a jeho armáda,“ řekl Dvořák.

Červený kříž údajně považuje konflikt na Ukrajině za válku, oficiálně to však nesdělil

Číst článek

O přítomnosti sil NATO na východě Evropy se dnes mluvilo i ve Varšavě. K posilování kolektivní obrany tam na setkání hlav států visegrádské čtyřky, Rumunska, Bulharska a pobaltských států vyzýval polský prezident Bronislaw Komorowski.

„NATO se musí vrátit k principu účinného garantování kolektivní bezpečnosti svých členů. Je nutné posílit východní hranici aliance,“ citovala agentury AFP Komorovského výrok.

ČTK, Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme