Jihočeský kraj a VZP budou řešit nedostatek lékařů

Jihočeský kraj chce řešit problém s nedostatkem praktických a odborných lékařů v odlehlých částech. Spolu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou vytvoří takzvanou mapu bílých míst. K otevření ordinací bude pojišťovna lékaře motivovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Bez praktického lékaře jsou už téměř rok lidé v Benešově nad Černou, Malontech a Pohorské Vsi. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek si myslí, že k vyřešení problému by mohlo pomoct vytvoření takzvané mapy bílých míst, kde je lékařů málo.

K jejich zaplnění by doktory, kteří uvažují o vybudování ambulancí nebo ordinací, motivovali lepšími podmínkami, než jaké dostanou v ostatních regionech.

„To znamená, aby lékař, který usiluje o smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, dostal srozumitelnou informaci, v jakých regionech a za jakých podmínek, které budou samozřejmě určitým způsobem zvýhodněny proti regionům, kde ta síť je dostatečně hustá, je možné smlouvu uzavřít a jaké jim k tomu dáváme parametry,“ shrnul Zdeněk Kabátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Jihočeský kraj a VZP plánují řešit nedostatek lékařů, zjišťovala Mária Pfeiferová

Jeden z důvodů, který podle náměstkyně hejtmana Ivany Stráské z ČSSD způsobuje nedostatek praktických lékařů v některých obcích, je také složitá legislativa.

„Co se stalo na Benešovsku, nebyl běžný nedostatek praktiků, ale byla to akutní záležitost. S sebou nese riziko obrovské administrativní zátěže a já jsem žádala, zda by bylo možné podívat se i na ten legislativní proces,“ řekla. V podobných případech by chtěla proces zkrátit a dát možnost podmíněného poskytování zdravotní služby.

Zdeněk Kabátek připomněl, že s nedostatkem lékařů se nepotýkají jen na jihu Čech. „Bohužel není to problém jenom Jihočeského kraje, ale řady dalších krajů, a my máme tu ambici, abychom prezentovali pevná, jasná, srozumitelná data o tom, jak ta situace v České republice vypadá, s tím, že budeme schopni predikovat, jak se bude vyvíjet i do budoucna.“

V Jihočeském kraji je kromě praktických lékařů nedostatek zubařů a očních lékařů.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme