Klienti pražského azylového domu mohou pracovat na hřbitovech, o brigádu je velký zájem

Zpět do normálního života se prostřednictvím práce na hřbitově pokouší vrátit klienti pražského azylového domu Naděje. Na Olšanských hřbitovech začali pomáhat s úklidem a údržbou už v polovině minulého roku. Zájem o brigádu je tak velký, že nestačí uspokojovat všechny požadavky klientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olšanské hřbitovy v Praze 10 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Potřeboval jsem peníze a taky trošku pohybu, protože je zdravý. Zametám tu, uklízím větve, co je potřeba. Práce mě baví, mám klid, nemusím koukat na stále stejné lidi. Někteří jsou otravní a tak jde člověk raději do terénu,“ svěřil se klient žižkovského azylového domu Naděje.

Jednou z koordinátorek projektu nazvaného Pracovní uplatnění lidí bez domova na Olšanských hřbitovech je Gabriela Sčotková, vedoucí azylového domu Naděje. Klienty s nabídkou práce na hřbitově oslovují prostřednictvím pracovníků jednotlivých azylových domů na Žižkově, v Radotíně a ve Vršovicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O brigádě klientů z azylového domu natáčela redaktorka Veronika Štefanová

„Probíhá to tak, že nás vždy osloví jeden z pracovníků pražských hřbitovů, požádá nás, jestli bychom mohli přijít jednorázově, nebo pravidelně. Většinou naši klienti pracují na tom, co je aktuálně potřeba – hrabou listí, upravují zeminu, dělají údržbové práce,“ vyjmenovává Sčotková.

Klienti pracují na dohodu o provedení práce. Za hodinu si vydělají 60 korun. Za poslední rok se tak na brigádách prostřídalo zhruba 33 lidí bez domova. Jeden z nich by mohl na hřbitovech brzy získat i pracovní úvazek.

„Teď o tom jednáme. Pracovníci pražských hřbitovů si ho vytipovali, protože je šikovný a rádi by ho zaměstnali na hlavní pracovní poměr,“ prozrazuje Sčotková.

Podle Karla Koblihy ze Správy pražských hřbitovů je pomoc klientů z azylových domů potřeba hlavně na sezónní práce:

„Ta největší potřeba byla v zimě, kdy je potřeba odklízet sníh a na podzim zase hrabat listí. Následně jsme to rozšířili i na pomocné zednické práce – otloukání omítek a podobně.“

Služby klientů se natolik osvědčily, že o ně projevila zájem i Praha 3.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme