Strážci šumavského parku zachránili čtyřicáté zvíře, poštolka obecná se vrátí do volné přírody

Pracovníci šumavského parku vypustí ze stanice pro handicapované živočichy v Klášterci už čtyřicáté zachráněné zvíře. Rozloučí s mládětem poštolky obecné. Pták vypadl před měsícem z hnízda nedaleko kostela ve Vimperku. Díky péči ošetřovatelů se vrátí zpět do volné přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poštolka si pod dohledem zoologa Ivana Lukeše vyzkoušela tzv. rozletovou voliéru

Poštolka si pod dohledem zoologa Ivana Lukeše vyzkoušela tzv. rozletovou voliéru | Foto: Václav Malina

Vyléčená poštolka patří podle strážců šumavského parku k těm nejšikovnějším zvířatům, která kdy ve stanici měli.

Za měsíc se dokázala bez problémů naučit lovit myši. Přesto budou necelý týden ošetřovatelé nechávat poštolce na zvláštním podstavci potravu, aby jí návrat do přírody ulehčili.

„Člověk by chtěl, aby mu zvíře tady zůstalo, když ho vypiplal. Naším posláním je ale vypustit ho do přírody, pokud je to možné. Vždy je to trochu emotivní záležitost,“ říká vedoucí stanice v Klášterci František Juha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanici pro handicapované živočichy navštívila Jitka Cibulová Vokatá

Takové štěstí jako zmíněná poštolka všechna zvířata nemají. Některá v tomto zařízení zůstanou do konce života, protože by se svým handicapem v přírodě nepřežila.

Vzniká mezi nimi dokonce i přátelství, což je případ dvou sov pálených a puštíka obecného.

„Sovy se obecně mezi sebou velice dobře snášejí. U těchto druhů přátelství je, jsou v klidu a pohodě. Dali jsme je k sobě na doporučení zoologa z Hluboké a funguje to dobře, “ dodává Juha.

Ošetřovatelé raději zvířatům, která v Klášterci najdou dočasný nebo stálý domov, jména nedávají. Někdy to ale za ně udělají návštěvníci. Zájezd Angličanů nazval například jednu ze sov Harry Pottrem.

Jitka Cibulová Vokatá, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme