NP Šumava nepotřebuje samostatný zákon, shodli se premiér i ministr Brabec

Národní park Šumava nepotřebuje samostatný zákon. Na setkání v Českém hydrometeorologickém ústavu se na tom shodli premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a ministr životního prostředí Richrad Brabec z hnutí ANO. Resort naopak připravuje novelu zákona o ochraně přírody a krajiny - na podzim ji chce poslat na vládu. Stanovila by režim pro všechny národní parky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Naprosto revolučně otevíráme první zóny národních parků. Ruší se plošný zákaz vstupu do první zón. Doteď tam můžete vstoupit jen na značené stezky,“ uvedl ministr Brabec.

Novela tento zákaz vstupu mimo cesty zruší. „Ochrana zvířat a rostlin bude stanovena takzvanými klidovými zónami,“ dodal ministr.

Všechny podrobnosti má vyřešit novela zákona o ochraně přírody, samostatný zákon pro Šumavu není třeba.

„V případě Šumavy dnešní první zóna téměř jistě nebude splývat s klidovými zónami. Znamená to, že lidé se běžně dostanou v stávající první zóně i tam, kam se dnes nemohli dostat vůbec nebo třeba jenom s průvodcem.“

Dodal, že některé části prvních zón národního parku budou otevřené jen v některých částech roku.

Plán: snížit poplatky pro investory na zemědělské půdě

Dalším bodem setkání bylo také snížení poplatků za vynětí zemědělské půdy z půdního fondu. Od změny si premiér Bohuslav Sobotka slibuje, že by mohla přivést do Česka další investory.

„Já si nemyslím, že by se tady měla nekontrolovaně rozrůstat logistická centra na úkor orné půdy, nebo dokonce na úkor kvalitní orné půdy. Ale tam, kde už jsou dneska v územních plánech definovány průmyslové zóny, kde s tím města a obce počítají a vyčlenily nové pozemky pro investory, tam bychom měli poplatky za vynětí zemědělské půdy snížit,“ uvedl.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme