Američtí vědci díky fitness náramkům zjistili, kolik lidí probudilo zemětřesení

Fitness náramky dovedou řadu věcí, některé taky sledují spánkový cyklus člověka, který má náramek na ruce. A právě z toho vyšel jeden z výrobců těchto náramků, který na základě dat zjišťoval dopad nedělního zemětřesení v Kalifornii na spánek nositelů náramků v oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek | Foto: Free Digital Photos, Danilo Rizzuti

Zemětřesení udeřilo asi ve 3 hodiny a 20 minut ráno kalifornského času. Vědci na základě údajů z elektronických náramků zjistili, že otřesy probudily skoro všechny majitele náramků, tedy 93 procent, zhruba 24 kilometrů od epicentra.

Dále od epicentra ve vzdálenosti 120 až 160 km se probudilo pouze 55 procent majitelů náramků. Napsal o tom americký časopis WIRED.

Fitness náramky umí také vyhodnocovat, jak se lidé při spánku převalují a jak kvalitní mají spánek. „Náramky mohou přispět k tomu, že člověk spí nebo nespí klidně, ale nemohou nahradit kvalitní vyšetření ve spánkové laboratoři,“ říká Martin Trefný ze spánkové laboratoře Fakultní nemocnice v pražském Motole.

V Čechách se náramky neužívají, lepší je navštívit lékaře

Doktor Trefný také uvedl, že se na něj ještě žádný majitel fitness náramku kvůli podezření na poruchy spánku neobrátil.

„Nemám pacienta, který by náramek používal. Většina pacientů zcela logicky, když sebou v noci hází a nespí, probudí někoho ze svých spoluspících a ten podá velmi přesvědčivé informace, jak ten člověk dýchá, jestli chrápe nebo nechrápe. Je potřeba myslet také na nebezpečí syndromu spánkové apnoe. To je porucha dýchání ve spánku, kdy člověk, kromě toho, že chrápe, také přestává dýchat.“

„Tyto informace jsou velmi cenné a s těmi je doporučeno jít do spánkové laboratoře na vyšetření,“ dodal doktor.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme